İnşaat sektöründe mülteci patlaması

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, mültecilerin işgücü noktasında ucuz ücretli ve kayıt dışı olması sebebiyle inşaatlarda özellikle düz işçi pozisyonlarında artış yaşandığını söyledi

İnşaat sektöründe  mülteci patlaması

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, Suriyeli ve Iraklı mültecilerin ucuz ücretli ve düz işçi olarak inşaatlarda çalıştıklarını kaydederken, bu durumun kalitesiz işçiliği tetiklediğin savundu. Durumun acilen kontrol altına alınması gerektiği yönünde yetkililere çağrıda bulundu.

‘BELEDİYE KADROLARINDA YETERLİ ELEMAN YOK’

Başkan Cevat Öncü, “Suriyeli ve Iraklı yabancıların ucuz ücretli olması ve kayıt dışı olması sebebiyle inşaatlarda özellikle düz işçi pozisyonlarında çokça görmeye başladık. Bu durumun kontrol altına alınması gerektiğini düşünüyorum. Ekonominin yanında, inşaatın en güncel ve sevimsiz anıldığı nokta iş kazalarıdır. İş kazaları inşaat sektöründe yüksek riskli gruplardandır. Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında bu hususta maalesef ön sıralardadır. Zaman zaman can kayıplarıyla sonuçlanan iş kazaları oluyor. Bilinçsizlik ve belediyelerin teknik eleman yetersizlikleri bu konuda önemli rol oynuyor. Samsun’da yeterli sayıda ve nitelikte mühendis, mimar ve teknik elemanların belediye kadrolarında maalesef bulunamadığını biliyoruz. Bu durum ise iş kazalarında ve denetimsiz inşaatların yapılmasındaki olumsuzluklardan biridir” diye konuştu.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER