'İneğin Doğum Yaptı, Ambulans Gönderin!'

SAMSUN 112 İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Barış Çankaya, 112 Çağrı hattına gelen aramaların yüzde 70'inin asılsız, gereksiz ihbar ya da taciz amaçlı aramalar olduğunu belirterek, "Mesela, 'Eşim 3 aylık hamile cinsel ilişkiye girebilir miyim?', 'İneğim doğum yaptı, ambulans gönderin', 'Faturamı nasıl ödeyeceğim?', 'Başım ağrıyor', 'Kedim ağaçta kaldı, düşebilir', 'Dertleşelim. Canım sıkıldı, lütfen muhabbet edelim' diyerek 112'ye arayanlar var" dedi.

'İneğin Doğum Yaptı, Ambulans Gönderin!'

SAMSUN'DA 112'YE YAPILAN İHBARLARIN YÜZDE 70'İ ASILSIZ VE GEREKSİZ

Samsun 112 İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Barış Çankaya, 112 Komuta Kontrol Merkezi'ne günde yaklaşık 6 bin 500 çağrı geldiğini söyledi. Gelen çağrıların yüzde 70'lik kısmının asılsız ve gereksiz ihbarlardan oluştuğunu söyleyen Çankaya, "Günde ortalama ambulanslarımız 350-400 vakaya gidip hasta taşıyor. Bunun dışında merkezimize düşen aramaların ortalama yaklaşık yüzde 70'lik kısmı ise asılsız ihbarlar, gereksiz aramalar, görev dışı talepler ya da taciz amaçlı aramalar oluyor. Mesela, 'Eşim 3 aylık hamile cinsel ilişkiye girebilir miyim? İneğim doğum yaptı. Ambulans gönderin. Faturamı nasıl ödeyeceğim?. Başım ağrıyor. Kedim ağaçta kaldı düşebilir. Dertleşelim. Canım sıkıldı lütfen muhabbet edelim' diyerek arayanlar var. Komuta Merkezimizdeki bayan personelimize yönelik sapıklık ve taciz amaçlı arayanlar oluyor. Sadece sinirlenip çağrıyı alan personele küfür edip telefonu kapatanlar var. Vatandaşlarımızdan isteğimiz  bu gereksiz aramalar da lütfen bulunmasınlar" dedi.

ASILSIZ ÇAĞRILAR MORAL BOZUYOR

Vatandaşların 112'yi sadece acil sağlık hizmetleri için araması gerektiğini, Komuta Merkezi'nde çalışan personellerin 24 saat esasıyla çalıştığını ve asılsız ihbarlar sonrası moral ve motivasyonunun düştüğünü söyleyen Dr. Çankaya, "112 Komuta Kontrol Merkezi psikolojik destek hattı değil. Vatandaşlarımızın asılsız ihbarlarına ve farklı tür taleplerine cevap veremeyiz. Yapılan bu gereksiz çağrılar 112'ye gelen çağrı yükünü artırıyor. Gerçekten ihtiyacı olanların mağdur olmasına neden oluyor. Vatandaşlarımızın 112'yi sadece acil sağlık ihtiyaçları aramalarını istiyoruz" diye konuştu.

587 PERSONEL HİZMET VERİYOR

Dr. Çankaya, Samsun'da 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği 35 istasyonda 66 ambulans ve 587 personelle kent genelinde ambulans hizmeti verdiklerini belirterek "Şehir içinde vakaya ulaşma süremiz 5-7 dakika, kırsal bölgede ulaşma süremiz ise ortalama 22 dakikadır. Standart süreden çok daha önce biz vakaya ulaşıyoruz" diye konuştu.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER