‘İmkanları sunan devletimiz var olsun’

Samsun’da bulunan Karadeniz Ukraynalılar Derneği’nin organize ettiği, Ortodoks dünyasının 6 Ocak’ta kutladıkları Noel kutlamasını Samsun Protestan Kilisesi’nde düzenledikleri etkinlikle gerçekleştirdiler.

‘İmkanları sunan  devletimiz var olsun’

Noel etkinliği hakkında Gazete Gerçek’e konuşan Samsun Protestan Kilisesi Derneği Pastörü Orhan Bıçaklar, “Bugün burada gerek Türk vatandaşlarımızın, gerekse sonradan Türk vatandaşı olmuş yabancı vatandaşlarımız için önemli olan Noel etkinliği için toplanmış bulunuyoruz. Bu özel günde Ortodoks rahibimiz Antalya’da yaşayan Ukrayna vatandaşı Rahip Alex Ryabenk’i misafir ediyoruz. Aynı zamanda yine Antalya’da bulunan Ukrayna’nın Korosunu misafir ediyoruz. Onların seslendirdiği ilahilerden sonra Rahip Alex özel günümüz olan Noel için vaaz verdi. Burada toplanmamızın amacı birlik, dirlik ve beraberliktir. Bu anlamda bize bu olanakları sunan devletimize, tüm bürokrasimize minnettarız” dedi.  

‘HERKES İÇİN DUA EDİYORUZ’

Açıklamalarına devam eden Pastör Orhan Pıçaklar, “Biz bir şekilde bu etkinliğe ev sahipliği yapma imkanı bulduğumuz için herkese teşekkür ediyoruz. Ülkemizde herkes kendi inancını özgür ve rahatça yaşayabilmesi anayasal olarak güvence altına alınmıştır ve biz bir ayrım gözetmiyoruz. Katolik, Ortodoks, Protestan bizim için fark etmiyor; hepimiz biriz, hepimiz bu memleketin insanlarıyız. Bu binayı Iraklı Keldani Hristiyanlar, İranlı Hristiyanlar, Afrikalı, Avrupalı hatta Koreli Hristiyanlar da kullanmaktadırlar. Bizim için öncelik sevgidir ve başta bu fırsatı veren devletimize sonsuz teşekkür ediyoruz. Biz burada her toplandığımızda memleketimize, tüm Müslüman kardeşlerimize dua ediyoruz. Bugün yine burada Müslüman kardeşlerimiz için, tüm Samsun için, Türkiye için, devlet büyüklerimiz için dua ettik. Onların esenlik ve sağlık dolu bir yıl geçirmesi için Tanrımıza yakardık. Tüm dünyaya barış, sevgi ve hoşgörü diledik” şeklinde kaydetti.

DEVLETİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Noel etkinliği hakkında konuşan Karadeniz Ukraynalılar Dernek Başkanı Liudmyla Shimko ise, “Bu bayram bizim için gerçekten çok önemli. Bir nevi inancımızın gereği önemli bir gündür. Biz yıllardır Samsun’da yaşayan Ukraynalılar olarak bu kutlamaları bir araya gelip yapamıyorduk. Ancak devletimizin bize sağladığı kolaylıklar çerçevesinde derneğimizi kurduk. Bu gerçekten bizim için önemli bir ihtiyaç ve önemli bir adımdı. Toplanabileceğimiz bir yerimiz de yoktu açıkçası. Şimdi değerli Pastör Orhan Bıçaklar ve Protestan Kilisesi derneği bize kapılarını açtı ve geçen hafta çocuklarımız için yeni yılı kutlayabildik. Yine keza bu hafta da Noel’i kutladık. Bize bu imkanı veren yetkililerimize, değerli devlet büyüklerimize ve özellikle Sayın Pastör Orhan Bıçaklar beyefendiye teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER