İlkadım'da Kadir Gecesi Özel Programı

İlkadım Belediyesi ve İlkadım İlçe Müftülüğü tarafından her yıl Cumhuriyet Meydanında yapılan 'Seccadenle Gel' Teravih Namazı ve Kadir Gecesi Özel Programı yoğun ve şiddetli yağan yağmur sonrası Site Camii'nde devam etti.

İlkadım'da Kadir Gecesi Özel Programı

Teravih namazı ve Kadir Gecesi Özel Programı için Site Camii içi-dışı ve kapalı esnaf çarşı alanı doldu taştı.

Vatandaşların Kadir Gecesi dolayısıyla doldurduğu Camiide yatsı ve teravih namazları kılındı. Kılınan teravih namazının ardından Kadir Gecesi Özel Programı okunan esmaül hüsna, ilahi ve kasidelerle ile başladı. Cemaatin eşlik ettiği esmaül hüsna, ilahi ve kasidelerin ardından İlkadım İlçe Müftüsü Yahya Polat, Kadir Gecesi ile ilgili kısa bir sohbette bulundu.

"KADİR GECESİ MANEVİYAT DERYASI"

Kadir Gecesi'nin kıymeti ve önemi hakkında bilgiler paylaşan İlkadım İlçe Müftüsü Yahya Polat, " Kadir gecesi, son ve mükemmel din olan İslam'ın ana kaynağı Kur’anın kendisinde indirilmeye başlandığı gece olduğu içindir ki, Rabbimizin ifadesiyle “bin aydan hayırlı” bir gecedir.  Bu gece, Ramazan ayının son on günü içerisinde ve özellikle tek gecelerde aranması gereken ,83 yıllık insan ömrüne bedel iyiliğin, sevabın, rahmetin, mağfiretin yakalanabileceği muazzam maneviyat deryası. Resûlüllah (S.A.V)’ın, Ramazan ayının son on gününde ibadetini artırdığı, aile fertlerini ve sahabeleri daha fazla ibadete teşvik ettiği, kendisinin bu son on günde İ’tifaka girdiği bilinmektedir. Kadir gecesinin değeri, alemleri aydınlatan Allah kelamı Kur’anın onda indirilmeye başlanmasındandır." diye konuştu.

MUHTEŞEM KURAN ZİYAFETİ

İlçe Müftüsü Yahya Polat'ın verdiği Kadir Gecesi sohbetinin ardından Bahçelievler Camii İmam Hatibi Numan Demirbaş, İstanbul Eyüp Sultan Camii İmam Hatibi Halit Törün, Ankara Hacı Bayram Veli Camii İmam Hatibi Ahmet Karalı muhteşem bir Kur'an ziyafeti verdi. Okunan Kur'an-ı Kerimi huşu için keyifle dinleyen vatandaşlar Kadir Gecesinde bol-bol dua ve niyazlarda bulundu.  Okunan Kerim Kerim, getirilen salavat-ı şerifler, söylenen ilahi ve kasidelerle icra edilen Kadir Gecesi Özel programı ile vatandaşlar maneviyatın doruklarına ulaştı.

SAKAL-I ŞERİF ZİYARETİ VE SAHUR İKRAMI

Kur'an Ziyafetinin ardından bay ve bayan cemaat için camii içinde ayrı noktalarda Sakal-ı Şerif Ziyareti yapıldı. Sakal-ı Şerif ziyaretinde izdiham olmaması için vatandaşlar tek sıra halinde ilerledi. Tekbir ve salavat getirerek ziyaretini tamamlayanlara cami çıkışı belediye görevlileri tarafından sahur ikramı yapıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER