İlçe kongreleri şubat sonunda bitecek

AK Parti'de Hakan Karaduman'ın il başkanı olarak atanmasının ardından 7 ilçe başkanının istifası alındı, Vezirköprü ve Bafra için değerlendirmeler sürüyor. İl Koordinatörü Cumhur Önal, "Yeni atamaların ardından ilçe kongreleri şubat sonuna kadar tamamlanacak" dedi.

İlçe kongreleri şubat sonunda bitecek

AK Parti'de il başkanlığına Hakan Karaduman'ın atanmasının ardından ilçe başkanlarının da yenilenmesi için yoğun bir hareketlilik yaşanıyor. 7 ilçe başkanının istifası alındı, Bafra ve Vezirköprü ilçe başkanlarının durumu ise cuma gününe kadar netleşecek. Canik ile birlikte 'devam' kararı alınan Tekkeköy ilçe başkanı, yerel seçimlerde aday olmayı planladığı için kendisi istifa etti.

HAFTA SONU 8 İLÇEDE TEMAYÜL YAPILACAK

AK Parti'de daha önce istifa eden 19 Mayıs ilçe başkanının ardından 8 ilçe başkanından daha istifası istendi. İstifaları alınan Asarcık, İlkadım, Kavak, Ayvacık, Alaçam, Ladik ve Yakakent ilçe başkanlarının yerine yapılacak atamalar, bu hafta sonu yapılacak temayül yoklamaları sonrasında belli olacak.

VEZİRKÖPRÜ VE BAFRA DA DEĞİŞEBİLİR

Bu arada Vezirköprü ve Bafra ilçe başkanlarının değişimiyle ilgili değerlendirmeler ise sürüyor. Cuma gününe kadar bu iki ilçede mevcut başkanlarla 'yola devam' ya da 'değişim' kararı alınacak. İl Başkanı Hakan Karaduman bu iki ilçenin durumunu ve diğer ilçelerdeki başkanlık değişimiyle ilgili çalışmaları, bugün ya da cuma günü düzenleyeceği bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuracak.

GÜNGÖR’DEN BAŞKAN ADAYLIĞI SİNYALİ

AK Parti'de daha önce kongresi yapıldığı için değişiklik yapılmayan (Atakum, Terme, Salıpazarı, Çarşamba ve Havza) 5 ilçe dışında kalan Canik ve Tekkeköy başkanları ile yola devam edilmesi kararı alınmıştı. Ancak Tekkeköy İlçe Başkanı Yusuf Güngör’den sürpriz bir açıklama geldi. Yusuf Güngör sosyal medya hesabından istifa ettiğini açıklarken, Güngör'ün istifasının 2019 yılında yapılacak seçimlere yönelik olduğu öğrenildi. AK Parti'de tüzük gereğince, genel ve yerel seçimlerde teşkilatlarda görevli ilçe başkanları belediye meclisi, büyükşehir belediye meclisi, belediye başkanlığı adaylığı için istifa edip, aday olamıyorlar. Güngör'ün de seçimlerde aday olmayı planladığı için istifa kararı aldığı belirtildi.

MEHMET TEYYARE KARAR DEĞİŞTİRDİ

Bu arada Hakan Karaduman'ın atanmasının ardından il kongresinde başkanlığa aday olmayacağını açıklayan Mehmet Teyyare, bu kararından vazgeçti. Teyyare, AK Parti’de il başkanı değiştiği günden bugüne hiçbir değişikliğin olmadığını belirterek, “Sahayı boş bırakarak hata ediyoruz” deyip açıklama yaptı. Teyyare, il başkanının değişmesinin tek başına yeterli olmadığını, yönetim kurulunun da istifa ederek yönetimin baştan sona yenilenmesi gerektiğini de kaydetti. Teyyare, "AK Parti Samsun İl Kongresinde Av. Hakan Karaduman ile il başkanlığı için yarışacağız. Bize teşkilat temayülü ile kurulan tuzağı bozacağız. Kongrede hesaplaşacağız" dedi.

GİZLİLİK İÇİNDE YÜRÜTÜLÜYOR

Bu arada 8 ilçe başkanının görevden alınmasının ardından yeni ilçe başkanlarının belirlenmesi süreci AK Parti Karadeniz Bölge Koordinatörü Hacı Turan, Samsun İl Koordinatörü Cumhur Önal ve İl Başkanı Hakan Karaduman tarafından büyük bir gizlilik içerisinde sürdürülüyor.

CUMHUR ÖNAL: ŞUBAT SONUNA KADAR BİTECEK

AK Parti Samsun İl Koordinatörü Cumhur Önal da gazetemize yaptığı açıklamada, Samsun'da hangi ilçelerde değişim olacağı konusunda İl Başkanı Hakan Karaduman'ın bugün ya da yarın bir basın toplantısıyla duyuracağını söyledi. Bazı ilçelerin de durumunun kesinleşmesinin ardından temayül yoklamalarının yapılacağını ve adayların değerlendirileceğini ifade eden Önal, önümüzdeki hafta sonuna kadar da değişim yapılan ilçelerde başkanların atamalarının tamamlanacağını belirtti. Ardından da kongrelerin başlayacağını belirten Önal, şubat sonunda da tüm ilçelerde kongrelerin tamamlanacağını bildirdi.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER