İlaçlama Nisan Veya Mayısta Yapılmalı

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sebahat Sullivan, Türkiye'de 702 bin hektar alanda fındık üretimi yapıldığını üreticilerin fındık kozalak akarlarına karşı kimyasal ilaçlamayı genellikle mart ayında yaptığını, ilaçlamaya bu dönemde başlanmasının yanlış ve sakıncalı olduğunu vurguladı

İlaçlama Nisan Veya Mayısta Yapılmalı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sebahat Sullivan, "Üreticilerimiz kozalak akarına karşı mart ayında ilaçlama yapıyor. Bu dönemde yapılan kimyasal mücadelenin bir faydası yok çünkü kozalaklar tomurcuk halinde. İlaçlamanın fayda sağlaması için açılmaları ve içindeki akarların yumurtlama döneminde olması gerekiyor." dedi.

Sullivan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de 702 bin hektar alanda fındık üretimi yapıldığını belirtti. Üreticilerin fındık kozalak akarlarına karşı kimyasal ilaçlamayı genellikle mart ayında yaptığını bildiren Sullivan, ilaçlamaya bu dönemde başlanmasının yanlış ve sakıncalı olduğunu vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER