İkinci üniversite 'teknik üniversite' olmalı

Mimar ve Mühendisler Grubu Samsun Şubesi Endüstri Komisyon Başkanı Semih Şener, Samsun’da kurulması planlanan ikinci üniversitenin Endüstri 4.0’a odaklanmış teknik bir üniversite olması gerektiği söyledi

İkinci üniversite 'teknik üniversite' olmalı

Başbakan Binalı Yıldırım’ın “En az 30 bin siber güvenlik uzmanına ihtiyacımız var”, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün “4. Sanayi Devrimi’ni gündemde birinci sıraya koymalıyız” sözlerinin ardından, Samsun'a kurulması düşünülen ikinci üniversitenin 'teknik üniversite' olarak konumlandırılması yönündeki talepler artıyor. Mimar ve Mühendisler Grubu Samsun Şubesi Endüstri Komisyon Başkanı Semih Şener, "Samsun’da kurulması planlanan ikinci üniversitenin Endüstri 4.0’a odaklanmış teknik bir üniversite olmalıdır" dedi.

ROBOT ÜRETİMİNE YÖNELMELİYİZ

Semih Şener yaptığı açıklamada, 4. sanayi devrimi ile birlikte yaşanan dönüşüme ayak uydurabilmek için siber güvenlik, veri madenciliği, yapay zeka, akıllı şehirler, robot teknolojileri gibi Endüstri 4.0’ın ana bileşenlerini oluşturan konulara eğilmek gerektiğini dile getirdi. Yayınlanan verilere göre 2015 yılında 80 bin robot sanayi üretiminde kullanılırken, 2018 yılında 2,3 milyon robot sanayi üretiminde kullanılmasının beklendiğine işaret eden Şener, bu dramatik artışa geç kalınmaması gerektiğini bunların arka planda dijital iş yükünün olduğunu ve Dünya’nın bu konuda yetişmiş kalifiye eleman bulamadığını, şuan işsizlik oranın gençlerde yüksek olduğunu, ulusal egemenliğimizin siber güvenlik olmadan tehdit altında olduğunu, robotlaşmamışız endüstrilerin robotlaşmış endüstrilere yenik düşeceğini ve bu dönüşümde başarılı olamadığımız takdirde hem genç hem yaşlı nüfusumuzun hızlı bir şekilde işsiz kalacağını dile getirdi.

TEKNİK ÜNİVERSİTE KURULMALI

Samsun ve bölgesinin teknik bir üniversiteye ihtiyaç duyduğunu ve ayrılacak olan eğitim kaynakların yüksek teknoloji ürünlerine yatırılması halinde katma değeri yüksek ürünlerin çıkacağını vurgulayan Semih Şener, bu yapılanmayla Samsun'un ihracatını arttıracağını ve Avrasya Üretim Merkezi atılımında önemli bir yer edinebileceğini dile getirdi. Mimar ve Mühendisler Grubunun bu süreçte yapılacak çalışmaların yakın takipçisi olacağını da kaydeden Şener,  gerekli durumlarda ilgili kurum ve kuruluşlara teknik destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER