İki büyük ihale haftaya tamam

Sağlık eski Bakanı Ahmet Demircan döneminde yatırım programına alınan Samsun Şehir Hastanesi ile Atakum Devlet Hastanesi’nin yapım ihalesi önümüzdeki hafta yapılacak. Atakum Devlet Hastanesi ihalesi evrak eksikliği nedeniyle ertelenmişti

İki büyük ihale haftaya tamam

Samsun'da yapılacak 900 yataklı şehir hastanesi ile Atakum’a yapılacak devlet hastanesi ile ilgili ihale takvimi belli oldu. Samsun Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muhammed Ali Oruç, ön yeterlilik ihalesi yapılan Samsun Şehir Hastanesi ile evrak eksikliği nedeniyle belirlenen tarihte yapılamayan Atakum Devlet Hastanesi’nin yapım ihalesinin önümüzdeki hafta yapılacağını açıkladı. Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü Kamu Özel İşbirliği Daire Başkanlığı'nca, Samsun'da yapılacak 900 yataklı Şehir Hastanesi'ne ilişkin ihalenin tüm hazırlıkları tamamlandı. ‘Kamu Özel İşbirliği Modeli’ ile yapılacak Samsun Şehir Hastanesi için ön yeterlilik ihalesinin sonuçlandığını belirten Samsun Bağlık Müdürü Muhammed Ali Oruç, bu ihalede yeterli bulunan firmaların önümüzdeki hafta ya da eylül ayının ilk haftasında yapılacak inşaat ihalesi için teklif vereceklerini söyledi.

BELLİ İSTEKLİLER KATILABİLECEK
Samsun'un Canik ilçesindeki ormanlık arazide yapılması planlanan Şehir Hastanesi ile ilgili ihale sürecinde son aşamaya gelindi. 'Samsun Sağlık Yerleşkesi Projesi' olarak adlandırılan proje Devlet İhale Kanunu ile Kamu İhale Kanunu'na tabi tutulmadı. İhalede, Yönetmeliğin 18. maddesi kapsamında belli istekliler arasında ihale yöntemi uygulanacak.

FİNANSMANI YÜKLENİCİ FİRMA SAĞLAYACAK
Toplam 900 yataklı Samsun Şehir Hastanesi ihalesini alacak yüklenici firma; projenin finansmanını, kesin ve uygulama projesini, inşaatını, tıbbi cihazları ve diğer donanım ile sağlık yerleşkesi için gerekli mefruşatı ve donanımı sağlayacak. Yüklenici ayrıca bina ve arazi bakım onarım hizmetleri, olağanüstü bakım ve onarım (yenileme) hizmetini, ortak hizmetler yönetimi hizmeti, mefruşat bakım onarım hizmeti, tıbbi ekipman bakım onarım hizmeti, yer ve bahçe bakım onarım hizmetleri, ilaçlama hizmeti, otopark hizmeti, temizlik hizmeti, hastane bilgi yönetim sistemi (HBYS) hizmeti, güvenlik hizmeti, hasta yönlendirme ve refakat/resepsiyon/yardım masası/taşıma hizmetleri, çamaşır ve çamaşırhane hizmetleri, yemek ve yemekhane hizmetleri, laboratuvar hizmeti, görüntüleme hizmeti, sterilizasyon ve dezenfeksiyon hizmeti, rehabilitasyon hizmeti ve atık yönetim hizmetlerinin sunumunu, sağlık hizmetleriyle uyumlu ve İdare onayını alacak. Ayrıca;  tıbbi hizmet dışındaki alanların da yapım ve işletilmesini üstlenecek.

2.5 YILDA BİTİRİLECEK, 25 YIL İŞLETECEK
Kamu Özel İşbirliği modeli ile gerçekleştirilecek olan Samsun Sağlık Yerleşkesi Projesi, yatırım dönemi yapının bitirilmesi için 2,5 yıl, çeşitli nedenlerden yapım için uzatma verilirse en çok 3,5 yılda bitirilecek.  Şartnamede ihaleyi alan firmanın hastaneyi işletme dönemi ise 25 yıl olmak üzere sözleşme süresi toplam 27,5 yıl, yapım süresinde uzatma verilmişse en çok 28,5 yıl olarak öngörüldü.

ARAZİ KESİN TAHSİS İÇİN BEKLİYOR
Samsun Şehir Hastanesi, Canik ilçesi Dereler Mahallesindeki 142 bin 949 metrekarelik orman arazisine inşa edilecek. Geçici izinlerin alındığı hastane için, kesin tahsis işlemlerinin tamamlanması bekleniyor. Samsun Şehir Hastanesi bünyesinde 400 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, 300 yataklı KVC ve Göğüs Hastanesi ile 200 yataklı Onkoloji Hastanesi yapılacak.

ATAKUM DEVLET HASTANESİ İHALESİ DE YAPILACAK
Bu arada 25 Temmuz'da yapılması planlanan ancak evrak eksikliği nedeniyle yapılamayan Atakum Devlet Hastanesi için yapım ihalesinin de önümüzdeki hafta yapılacağı öğrenildi. Mülkiyeti Atakum Belediyesine ait olan binanın 25 yıllığına Sağlık Bakanlığına tahsis edilmesiyle birlikte sağlık tesisine dönüştürülerek Eğitim ve Araştırma Hastanesi Atakum Hizmet Binası olarak hizmete alınmasının ardından, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, bu binanın ilçeye yetmeyeceğini ve Atakum’a yeni bir devlet hastanesi kazandıracaklarını belirterek harekete geçmişti. 

PROJESİ BELLİ OLDU
Aradan geçen süreçte 250 yataklı ve tam teşekküllü devlet hastanesi için Balaç Mahallesi’nde uygun arazi bulundu. 87 bin metrekarelik orman arazisinin 6 bin 296 metrekaresinin Sağlık Bakanlığı’na tahsisi uygun görülürken, kesin izin için de çalışmalar devam ediyor. Samsun'un Atakum ilçesinde hastane çilesini sona erdirecek, devlet hastanesi yapımı ile ilgili proje ve ihale süreci tamamlandı. Atakumluların hastane sorununa köklü bir çözüm getirecek olan Atakum Devlet Hastanesi'nin temelinin, yer tahsislerinin tamamlanmasının ardından bu yıl içerisinde atılması bekleniyor.

Gülsüm ATİK  
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER