İhracatı Hollanda ve Almanya sırtladı

Türkiye’de en fazla ihracat yapan iller arasında 30’uncu sırada olan Samsun’un dış ticaretinde Hollanda ve Almanya ilk sırada yer aldı. Rusya ihracatı beklenen düzeyde olmadı. Geçen yıl rekor kıran Endonezya ihracatı dibe çakıldı. Romanya ihracatı sürpriz yaptı

İhracatı Hollanda ve Almanya sırtladı

16 Nisan referandumundan önce Almanya ve Hollanda ile yaşanan diplomatik kriz, Samsun'un ihracat partneri durumunda olan Hollanda ve Almanya'ya yapılan dışsatımı mart ayı ihracatında olduğu gibi nisan ayında da etkilemedi. Yılın ilk 4 ayında Samsun'un en fazla ihracat yaptığı iki ülke her zaman olduğu gibi Hollanda ve Almanya oldu. Diplomatik krizlerin etkilemediği bu iki ülkeye olan ihracat yılın 4 ayında toplam 38 milyon dolar olarak gerçekleşti.

HOLLANDA VE ALMANYA İHRACAT PARTNERİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin nisan ayı verilerine göre Samsun ihracatında ilk sırada yer alan Hollanda'ya yapılan dışsatım, yüzde 3'lük bir artış göstererek nisan ayında 5 milyon 909 bin dolardan 6 milyon 81 bin dolara çıktı. Almanya'ya nisan ayında yapılan ihracat ise 2 milyon 261 bin dolardan 3 milyon 789 bin dolara çıkarak, yüzde 68'e yakın bir oranda artış gösterdi.

4 AYLIK VERİLER DE YÜKSEK

Bu iki ülkeye yılın 4 ayında yapılan toplam ihracat ise 38 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Ocak, şubat, mart ve nisan aylarında Samsun'dan bu yıl Hollanda'ya 24 milyon 971 bin dolarlık ihracat yapıldı. Geçen yılın ilk 4 ayında Hollanda ihracatı 23 milyon 639 bin dolar seviyesindeydi. Yılın ilk 4 aylık verilerine bakıldığında Samsun'dan Almanya'ya yapılan ihracatın ise yüzde 13.40 oranında artması dikkati çekti. Bu yılın nisan ayı itibariyle 4 aylık sürede Almanya'ya Samsun'dan 13 milyon 46 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Geçen yıl ilk 4 ayda toplam ihracat tutarı ise 11 milyon 504 bin dolar olmuştu.

TÜRK CUMHURİYETLERİ GİTTİKÇE DÜŞÜYOR

Samsun ihracatının nisan ayı verilerine ülkeler bazında bakıldığında; Türk cumhuriyetlerine olan ihracatın gittikçe dibe çekildiği oldu. Samsun'dan Türkmenistan'a yapılan ihracat bile adeta dibe çakıldı. Geçen yıl nisan ayında 2 milyon 167 bin dolar seviyesinde ihracat yapılan Türkmenistan'a bu yıl nisan ayında ise sadece 305 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Bu rakamlarla yılın 4 aylık toplam Türkmenistan ihracatı geçen yılki 3 milyon 311 bin dolarlık ihracattan, 1 milyon 231 bin dolara kadar geriledi. Samsun'un ihracat yaptığı Türk cumhuriyetlerinden ikincisi olan Azerbaycan'a ihracat da nisan ayında yüzde 18 geriledi.  Geçen yılın 4 ayında 1 milyon 649 bin dolarlık ihracat yapılan Azerbaycan'a bu yılın 4 ayında ise 1 milyon 303 bin dolarlık ihracat yapıldı. Gürcistan’a yapılan ihracat da yılın ilk dört ayında geçen yıla göre yarı yarıya geriledi. Geçen yıl nisan ayı itibariyle toplam 6 milyon 305 bin dolarlık dışsatım yapılan Gürcistan'a bu yılın 4 aylık verilerine göre 3 milyon 719 bin dolar seviyesinde ihracat gerçekleştirildi. 

AFRİKA’DA İKİ PAZARIMIZ VAR

Samsun'un geçtiğimiz yıllarda atak gösterdiği Afrika ülkelerine yapılan ihracatta ise iki pazar dikkati çekiyor. Tunus'a yılın ilk 4 ayında yapılan ihracat 6 milyon 280 bin dolar seviyesine çıktı. Geçen yılın ilk 4 ayında Samsun'dan Tunus'a yapılan ihracat 772 bin dolar seviyesindeydi. Afrika ülkeleri içerisinde Samsun'dan yapılan ihracatta dikkat çekici bir çıkış yakalayan ülke ise Gana oldu. Geçen yılın ilk 4 ayında toplam 525 bin dolarlık ihracatın yapıldığı Gana'ya bu yılın ilk 4 ayında ise 2 milyon 94 bin dolarlık bir ihracat yapılarak, yüzde 298 oranında artış yakalandı.

LİBYA VE MISIR PAZARI KÜÇÜLDÜKÇE KÜÇÜLDÜ

Yıllar önce Samsun'un en önemli fazla ihracat partneri olan Libya ise büyük bir gerileme içerisinde. Libya'ya Samsun'dan yapılan ihracat geçen yılın 288 bin dolar seviyesinde kalan rakamlarını biraz olsun geçerek 910 bin dolar seviyesine ancak ulaşabildi. Samsun'dan Mısır'a yapılan ihracat da her geçen gün düşmeye devam ediyor. Geçen yıl nisan ayında 596 bin dolarlık dışsatım yapılan Mısır'a bu yıl nisan ayında ise 210 bin dolarlık ihracat yapıldı. Yılın ilk 4 ayı itibariyle Mısır ihracatı ise 1 milyon 658 bin dolar olarak kaydedildi. Geçen yılın ilk 4 ayında Mısır'a yapılan ihracat miktarı 3 milyon 49 bin dolar seviyesindeydi.

İRAN VE IRAK BİR NEZBE ARTTI

Samsun'un Irak ve İran'a yaptığı ihracat ise artış göstermeye devam ediyor. Geçen yıl nisan ayında 920 bin dolarlık ihracatın yapıldığı Irak'a, bu yılın nisan ayında ise yüzde 71.58'lik bir artışla 1 milyon 578 bin dolar tutarında dışsatım yapıldı. Bununla birlikte Irak ihracatı yüzde 37.78'lik bir artış göstererek 6 milyon 869 bin dolar seviyesine yükseldi. Geçen yılın ilk 4 ayında Irak'a yapılan ihracat 4 milyon 985 bin dolar olmuştu. Ambargoların kaldırıldığı İran'a yapılan ihracattaki kıpırdanma da devam ediyor. Samsun'dan İran'a bu yılın ilk 4 ayında yüzde 22.94'lük bir artışla toplam 1 milyon 580 bin dolar seviyesinde ihracat yapıldı.

SURİYE İHRACATINDA KIPIRDANMA

Samsun'un geçmiş yıllarda önemli ticaret pazarlarından birisi olmasına rağmen iç savaş sonrası büyük bir gerileme gösteren Suriye ihracatındaki kıpırdanma da dikkatlerden kaçmadı. Suriye'ye Samsun'dan yapılan toplam ihracat miktarı yılın ilk 4 ayı itibariyle 1 milyon 238 bin dolara yükseldi. Geçen yılın ilk 4 ayında bu ülkeye Samsun'dan 522 bin dolarlık ihracat yapılabilmişti.

RUSYA İHRACATI YAVAY YAVAŞ DÜZELİYOR

Öte yandan Rusya ihracatı da uçak krizi sonrası yeniden düzelmeye başlayan ilişkiler kapsamında iyileşmeye devam ediyor. Samsun'dan bu ülkeye yapılan ihracatta yılın ilk 4 ayı itibariyle 2 milyon 564 bin dolara yükseldi. Nisan ayı verilerinde bir miktar düşüşün meydana gelen Rusya ihracatı, geçen yılın ilk 4 ayında 736 bin dolar seviyesindeydi. Bu arada Samsun ihracatçısı Rusya'nın komşusu Ukrayna ile de ticaret ilişkilerini geliştirmeye başladı. Ukrayna ihracatı yılın ilk 4 ayında 1 milyon dolar seviyesini geçti. Geçen yıl bu ülkeye yapılan ihracat ilk 4 ay itibariyle 630 bin dolar olmuştu.

ENDONEZYA HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

Samsun ihracatında geçen yıl rekor üzerine rekor kıran Endonezya ihracatı ise dalgalı bir seyir izlemeye devam ediyor.  Geçen yıl nisan ayında 1 milyon 618 bin dolarlık ihracatın yapıldığı Endonezya'ya yüzde 85 gibi bir azalışla bu yıl nisan ayında ise 234 bin dolarlık ihracat yapılabildi.  Nisan ayı verileri dikkate alındığında geçen yılın ilk 4 ayında toplam 4 milyon 796 bin dolarlık ihracatın yapıldığı Endonezya'ya, bu yılın ilk 4 ayında ise sadece 677 bin dolar gibi bir seviyede ihracat gerçekleştirilebildi.

KÖRFEZ ÜLKELERİNE ULAŞAMIYORUZ

TİM'in verilerine Samsun ihracatçısının halen Körfez ülkeleri ile ihracatı gündemlerine almadıklarını da gözler önüne serdi.  Samsun'un Birleşik Arap Emirlikleri dışında dış ticarette pazar oluşturabildiği herhangi bir Körfez ülkesi olmadığını gösterdi. BAE'ye olan ihracat da nisan ayı itibariyle yarı yarıya gerilemiş durumda. Kuveyt, Bahreyn, Dubai, Umman gibi ülkelere ihracatta sıfır çeken Samsun'un yılın ilk 4 ayı itibariyle Binleşik Arap Emirlikleri'ni ihracatı ibe 1 milyon 582 bin dolara düştü. Geçen yılın ilk 4 ayında bu ülkeye yapılan ihracat 3.5 milyon doları geçmişti.

ROMANYA’YA DİKKAT ÇEKEN ARTIŞ

Samsun'un ihracatında son aylarda dikkat çekici bir artış gösteren ülke ise Romanya oldu. Geçen yıl nisan ayında sadece 45 bin dolarlık ihracat yapılan Romanya'ya bu yılın nisan ayında ise 1 milyon 202 bin dolarlık ihracat yapılması dikkatlerden kaçmadı. Buna göre geçen yılın ilk 4 ayında  205 bin dolar seviyesinde dışsatımın yapıldığı Romanya'ya, 2017 yılının ilk 4 ayında ise 3 milyon 829 bin dolara ulaşan bir ihracat gerçekleştirildi.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2017, 08:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER