İftar Yerine Ölüme Gitmeyelim!

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, şehirlerarası otobüslerinde çalışan şoförlerin uykuları geldiklerinde tereddüt etmeden uyuması gerektiğini söyledi

İftar Yerine Ölüme Gitmeyelim!

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, Samsun’da meydana gelen trafik kazaları konusunda açıklama yaptı. Kavuran, Ramazan ayında sürücülerin dikkatli olması gerektiğini belirtti. İftar saatinin yaklaşması ile trafikte çok sayıda şoförün aceleci davrandığını dile getiren Başkan Kavuran, “Trafikte sabır çok önemlidir” dedi.

SABIRLI OLMALIYIZ

Başkan Kavuran, “Ramazan ayının son günlerinde açlık, uykusuzluk ve özellikle sıvı kaybı insan vücudunu daha çok bitkin hale getiriyor. İnsanlar kan şekerlerinin düşmesiyle agresifleşerek bunu karşısındakilere ve hatta trafiğe de yansıtıyorlar. Araç kullanan şoförlerin algılama oranları düşüyor ve kazalara neden oluyor. İnsanlar oruç tutarken, ‘Acıktım veya susadım’ diyerek tahammül oranları düşüyor. Tam aksine Ramazan ayında oruç tutmak bir ibadet olduğu gibi sadece aç kalarak yapılan bir ibadet değildir. İnsanların birbirlerine olan saygılarının hat safhaya ulaştığı ve sabrın sınandığı bir ibadettir. İnsanlara karşı saygımız ve sevgimizi koruduğumuz gibi sabırlı olmalı ve kimseyi üzmeden bu ibadeti yapmalıyız” diye belirtti.

TRAFİKTE ACELE ETMEYİN

Kavuran, “İftar saatlerine araçlarıyla evlerine gidecek olan vatandaşlar daha sakin davranmaları gerekirken, trafikte acele etmemeliler. Yaya olarak evlerine giden vatandaşlarımız da araç trafiğine dikkat etmeliler. Işıklarda bekleyen vatandaşlarımız öndeki araçların geçişini sabırla beklerken kavşaklarda da geçiş üstünlüğüne dikkat etmeliler. İftar yerine ölüme gitmeyelim. İftar vaktinin gelmesi orucun birkaç dakika geç açılması insan canından daha önemli değildir. Onun için saat yaklaştı bahanesine sığınarak acele etmeden sadece trafiği tıkamayacak şekilde seri araç kullanmalıyız” diye konuştu.

TOPLU KATLİAMLARA SEBEP OLUR

Başkan Kavuran, “Özellikle sabah güneşinin ilk vurduğu anlarda rehavet çökmektedir. Tüm sürücüler dikkat etmeli ve uykuları geldiğinde araçlarını kenara çekerek bir süre uyumalıdırlar. Toplu taşıma araçları olan şehirlerarası otobüslerde çift şoför uygulamasına dikkat edilmesi gerektiği gibi, uykusu gelen şoförün de, ‘Biraz daha giderim’ düşüncesi ile yola devam etmesi toplu katliamlara neden olabilir. Sabah saatlerinde Samsun’da meydana gelen trafik kazasında çok şükür can kaybı yaşanmazken karşı şeritten başka bir aracın da gelmemesi olası bir faciayı önledi. Bu nedenler tüm şoför arkadaşlarımızın daha dikkatli olmaları gerekmektedir” şeklinde konuştu.Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER