İflas Erteleme Suistimal Ediliyor

Türkiye'de nakit krizi piyasaları kilitledi. Samsun'da da işadamları vadeli çeklere, şirketler ise iflas ertelemesine sarıldı. Samsun'da 20'ye yakın şirkete iflas erteleme talebi üzerine kayyum atandı

İflas Erteleme Suistimal Ediliyor

Ekonomik kriz nedeniyle şirketlerin iflas erteleme başvurularında bu yıl büyük bir artış yaşandı. Türkiye'nin dört bir yanından ticaret mahkemelerine iflas erteleme başvuruları yağarken Samsun'da da 20'ye yakın şirketin iflas erteleme başvurusunda bulunduğu öğrenildi. İflas erteleme başvurularına karşı alacaklıların açtığı davaların mahkemeleri kilitlediği belirtiliyor.

YEMSEL TAVUKÇULUK DAVASI 6 NİSAN'DA

İcra İflas Kanunu’nun 179’uncu maddesinden yararlanmak isteyen borca batık şirketlerin sayısı son dönemde artıyor. Samsun'da da 20'ye yakın şirketin iflas erteleme için başvuruda bulunduğu öğrenildi. Samsun'da iflas erteleme talebinde bulunmasıyla gündeme gelen ilk firma Köytür Piliç markasının sahibi olan Yemsel Tavukçuluk A.Ş. olmuştu. Grup şirketlerine kayyum atanırken  Samsun Yem Sanayi ve Tic. A.Ş., Çakıroğlu Gıda Tarım Ürünleri Hayvancılık ve Yem Tavukçuluk nak. Tic. ve San A.Ş., Yemsel Tavukçuluk Hayvancılık Yem Hammaddeleri San ve Tic A.Ş için iflas erteleme istendiği kamuoyunda   gündeme gelmişti. Yemsel Tavukçuluk’un İflas erteleme talebiyle açılan davanın ilk duruşması 6 Nisan’da yapılacak. Temeli 1960’larda atılan Çakıroğlu Yem, sektörünün önde gelen firmaları arasında yer alıyor. Gruba bağlı Samsun Yem markası da bulunuyor.

20’YE YAKIN ŞİRKET ERTELEME İSTEDİ

Samsun'da iflas erteleme talebinde bulunan ve kayyum atanan bir tıp merkezinin yanı sıra iki madencilik şirketi, Bafra merkezli 2 gıda şirketi ve 2 nakliyat şirketi de bulunuyor.  Bu şirketlerin iflas erteleme davaları nisan, mayıs ve haziran aylarında görülecek. Bu firmaların yanı sıra 20'ye yakın şirketin daha iflas erteleme talebinde bulunduğu öğrenildi.

BORÇ ÖDEMEME İDDİASI

Öte yandan global krizin en sert yaşandığı 2009’dan sonra zor durumda olan şirketleri ayakta tutmak için kolaylaştırılan iflas erteleme sürecinin bazı şirketler tarafından ‘borç ödememe aracına’ dönüştürüldüğü de ekonomi çevrelerinde gündeme getirilmeye başlandı. İflas erteleme hakkının bazı şirketlerin kötü kullanımı nedeniyle neredeyse ekonomiyi tehdit eder hale geldiği savunuluyor.

BANKALAR İSYAN ETTİ

Bankacılar başta olmak üzere finans çevreleri,  bazı firmaların borcunu 6-7 yıla yaymak için fiktif borç yaratarak borca batak duruma geldiğini ve iflas erteleme olanağından yararlandığını öne sürüyor. Böylece firmalar alacaklıları hiçbir şey tahsil edemeyeceğini düşünerek bütün şartları kabul ettiği için borçlarını uzun vadeye yayma, hatta bir bölümünü sildirme olanağına kavuşuyor. Bu durum son dönemlerde o kadar çok yaygınlaştı ki artık sadece iflas erteleme işlerini yapan hukuk firmaları türemeye başladı. Finans şirketlerinin iddialarına göre hukukçular durumu kötüye gidebilecek firmaları bulup kolayca iflas erteleme alıyor. Böylece alacaklılar şirkete dokunamıyor.

KAYYUM İFLAS KARARI ALIYOR

Ticaret mahkemelerine 2015’te aralarında birçok ünlü şirketin de bulunduğu bini aşkın şirketin bu haktan yararlanmak için başvurduğu kaydediliyor. İflas ertelemeye başvuran şirketlere kayyum atanıyor. Ancak hem kayyumların sektörleri bilmemesi hem de iyi yönetememesi sonucu içleri boşaltılan şirketlerin çoğunun iflas erteleme süreci sonunda iflas ettiği belirtiliyor.

İFLAS KANUNU DEĞİŞECEK Mİ?

İş dünyası sayısı her geçen gün artan iflas ertelemeyi tartışırken Adalet Bakanlığı, yeni bir İcra ve İflas Kanunu için çalışma başlattı. Bu arada iflas erteleyen şirketlere açılan alacak davalarının sayısının da mahkemeleri kilitlediği öğrenildi. Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre 2014 yılında 720 iflas erteleme davası açıldı. Söz konusu 720 iflas erteleme başvurusuna karşı alacaklıların açtığı dava sayısı da 12 bin 339 olarak gerçekleşti. Yani iflas erteleme başına neredeyse 17 kişi dava açmış görünüyor. İflas erteleme başvurularının 2015 yılında ise bini aştığı tahmin ediliyor.

4 FİRMA TASFİYE OLDU

Öte yandan 7 Mart-11 Mart 2016 tarihleri arasında Ticaret Sicil Müdürlüklerince yayınlanmış olan Tasfiye kararı almış veya Tasfiye halinde bulunan firmalar da yayınlandı. Buna göre Samsun'da bu tarihler arasında 4 firma tasfiye kararı aldığını duyurdu.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER