İdam Geri Gelsin!

Yaşanan darbe girişiminin ardından vatandaş ‘idam gelsin’ derken, siyasi partiler de bu konuda hemfikir olduklarını beyan ettiler

İdam Geri Gelsin!

Cuma günü akşam başlayan ve gece geç saatlere kadar süren darbe girişimi halkın sokağa inmesi ile başarısız oldu. Darbe girişiminin ardından birçok kurum ve kuruluşa operasyonlar yapılırken sokaktaki halk ise idamın geri gelsin diye bağırıyor. Son olarak önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında idam geri gelsin şeklinde sloganlar atan gruba Erdoğan, “Meclis görüşme yapacak” şeklinde cevap vermişti. AK Parti, CHP ve MHP Samsun milletvekilleri de idamın geri gelmesi konusunda fikirlerini beyan etti. AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan açıklamasında, “Devlete başkaldıran adama idamdan başka ne ceza verilebilir ki?” derken CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin ise, “Ensesi kesilecek çok adam var” dedi. MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta ise hukuki boyutlarının incelenmesi gerektiğini belirtti.

 

DEMİRCAN: İDAM İSTEĞİ HAKLI BİR TALEPTİR

AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, “Darbenin geri gelmesi ile ilgili milletin talebi olursa meclis bunu dikkate almak zorundadır. Meclis açıldığında bununla ilgili gerekli bir çalışma başlayacaktır. Devlete başkaldırmış ve adam öldürmüş bir insana idamdan başka ne ceza verilebilir ki? Kamuoyunun idam talebi de haklı bir taleptir. Bu talebe yasama organı görmezden gelemez. Hukuk açısından da en doğru olan neyse o yapılacaktır. Ben öyle inanıyorum. Burada değer yargılarında büyük bir çarpıklık var. Bir düşman saldırısında yapılanlar yapılıyor. Bunun anlaşılabilir bir tarafı yok. Böyle bir zihinde insan yetiştirenlerle mücadele etmek ve onları yakalamak lazım. Yapılan darbe girişimi kesinlikle orduya mal etmemek lazım. Türk Silahlı Kuvvetinin içine sızmış onun elbisesini giymiş bir terör örgütü ile karşı karşıyayız. Ordu Peygamber ocağıdır. Peygamberinin ismini Mehmetçik diyerek ordu mensuplarına verilmiş. Böyle bir kurumu böyle bir terör örgütü kesinlikle temsil edemez. Ordu bizim ordumuz oradaki gerçek vatan evlatları da bizim evladımızdır” diye ifade etti.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER