Hıdırellez Festivali İçin Çalışmalara Başland

Şehyler Mahallesi Samut Dede Mevkiinde yaklaşık 450 yıldır kutlanan Samut Dede Hıdırellez Festivali için çalışmalara başlandı

Hıdırellez Festivali İçin Çalışmalara Başland
Festival hazırlıkları kapsamında Havza Dernekler Federasyonu (HADEF) Samsun Bölge ve Havza ve Köylerini Sevenler Derneği Başkanı Ahmet Güngör ve dernek yöneticileri Havza Kaymakamı Alper Tanrısever ve Havza Belediye Başkanı Murat İkiz’i ziyaret ettiler.
Güngör ve beraberindekiler ilk olarak Havza Belediye Başkanı Murat İkiz’i makamında ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgiler verdiler.
Ziyarette Dernek Başkanı Güngör festivalin bu yıl dernek tarafından üçüncü kez düzenleneceğini belirterek; “ Samut Dede Hıdırellez Festivalinin tarihinin yaklaşık 450 yıllık bir geçmişe dayanmakta ve bölge halkı tarafından bu geleneğin yaşatılmaya çalışmaktayız. Böylesi köklü bir geçmişi olan ve önceleri panayır şekilden hıdırellez günleri bölge halkı tarafından kutlanan geleneğin tanıtılması ve yaşatılması adına geçen yıldan itibaren tüm hazırlık ve tanıtım çalışmaları derneğimiz tarafından yapılmakta. Bu yıl ikinci kez derneğimiz tarafından düzenlenecek olan tarihi Samut Dede Hıdırellez Festivali için tüm hazırlıklarımız tamamlandı ve tanıtım çalışmalarına başladık. İnşallah 8 Mayıs Pazar günü festivalimize tüm halkımızı bekliyoruz." dedi.
Havza “İlçemizin tanıtımı için Havza Belediyesi olarak üzerimize düşeni yapmaktayız. Böylesi tarihi bir değerimiz yaşatmak için harcadığınız çabadan ötürü sizleri tebrik ediyorum. İlçemizde her geçen yıl düzenlenen festival sayısı artmakta. Bu bizleri memnun etmekte ve ilçenin tanıtımı için önemli. Ayrıca geleneklerimizin yaşatılması ve gelecek nesillere iletilmesi adında bu tür etkinlikler önem arz etmekte.” Dedi.
Güngör ve beraberindekiler daha sonra Havza Kaymakamı Alper Tanrısever’i makamında ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgiler verdiler.
Kaymakam Tanrısever bu tür etkinlikler birlik ve beraberlik adına önemli olduğuna değinerek; “Her zamankinden çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımızın olduğu bu günlerde bu tür organizasyonlar bizim için önemli. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER