Her yıl yüzde 10 geri gidiyoruz

Türkiye’nin, kurubaklagil ürünlerinde ithalata daha fazla yönelmesi fiyatları dövize endekslerken, dövizdeki dalgalanmalardan etkilenen ürün fiyatları esnafı tedirgin ediyor. Her yıl pazarın yüzde 10 oranında daraldığını söyleyen Samsun Gıda Borsası esnafı Gazete Gerçek’e açıklamalarda bulundu.

Her yıl yüzde 10 geri gidiyoruz

Yerli pazarı baltalayan ithal ürün furyası çiftçileri tedirgin ediyor. Tedirgin olan çiftçiler ise üretime sıcak bakmıyorlar. Geçen yıla oranla ekimin yüzde 50 oranında azaldığını vurgulayan esnaf, dışa bağımlılıktan rahatsızlıklarını belirterek, “Bizim tek amacımız stabil bir kar ile topluma yerli ürün yedirebilmek. Fakat tarım politikaların dış ülkelerle rekabet edemiyor olması buna olanak vermiyor. Rekolte konusu halen kanayan bir yara. Türk kuru gıdası bir türlü istenilen rekolte seviyelerine ulaşamıyor. Bu arada ise ithal ürünler hayatımıza her gün daha fazla giriyor” diyor. Bu yıl yine zam rekorunun kırıldığını ve fiyatların stabil olmadığını vurgulayan Samsun Gıda Borsası esnafından Arif Düzen, çiftçinin üretmekten korktuğunu belirterek, “Yerli ürünün başarısızlığından dolayı şu an borsalarda ithal ürünler adeta cirit atıyor. Henüz ürünler hasat edilmeden fiyatları belirleniyor. Dış ülkeler ürünleri hasat ederken bile belirli bir stratejiye uyuyorlar. Biz Türkiye’de daha kolay para kazanmanın yollarını ararken, onlar bize mal satmanın derdine düşerek taktik geliştiriyorlar. İthal ürün bu kadar rahat geldiği, ziraatçıya yaşama şansı tanımadığı sürece bu olacaktır. Tarım alanlarının çoğu inşaata döndü. Bu sene nohutta, fasulyede seneye başka üründe yaşayacağız. Üretici kazanmıyor, üretici dışında biz dahil herkes para kazanıyor” dedi.

‘DÖVİZ ANA FAKTÖR OLDU’

Döviz artışı veya azalışının pazarlara ve müşterilere büyük bir olumsuz etki yaptığını vurgulayan Düzen, “Biz her zaman şunu söylüyoruz. Dövizin artması veya azalması önemli değil. Önemli olan sabit bir seviyede devam etmesi. Ani inişler, ani çıkışlar tüm kuru gıda piyasalarını alt üst ediyor. Bundan rahatsızız. Sadece biz değil toplum da rahatsız. Türkiye’de kuru gıda konusu müdahale ile değil, köklü toplantılar ve planlarla masaya yatırılmalıdır. İnanır mısınız, ürünün iyiliğinden, kalitesinden çok döviz ana faktör oldu. İnsanların öncelikleri değişti” şeklinde konuştu.

‘HIZLICA YAPILANMALIYIZ’

Açıklamalarına devam eden Düzen, “Biz ülke olarak tarım ülkesiyiz fakat bazı yanlışlardan dolayı üretim durumumuz yok. Üretim olsa bile rekolte çok düşük kalıyor. Bugün sadece nohut fasülye gurubunda değil, yaş sebze meyvede de üretim boşluğu var. Her şey baştan değerlendirilmeli ve üretime geri dönmeliyiz. Ayrıca ulusal market zincirleriyle tüm piyasa bay pas ediliyor. Bunun da önüne geçmeliyiz.’ şeklinde konuştu. 3,5 ile 4,5 lira arasında. Tabi 7 liraya kadar pirinç de yok değil. Bunların tamamı dışarıdan geliyor, sorun da bu aslında” dedi.

Serhat TÜRK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER