23 Ağustos 2016 Salı 09:09
Her Yıl 16 Bin Sülün Salınıyor

Nüfus artması, sanayileşme, hızlı kentleşme, doğal afetler, düzensiz ve aşırı avlanma gibi etkenler yüzünden nesli tehdit altında olan kanatlı türü sülün, Orman ve Su işleri Bakanlığı 11’nci Bölge Müdürlüğü tarafından düzenli olarak yetiştirilip doğaya salınıyor. Üstelik bu üretim tüm Türkiye genelinde sadece İstanbul ve Samsun’da yapılıyor. Konu hakkında Gazete Gerçek’e konuşan Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11’nci Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, “Bakanlığımız yerli kuşlarımızdan olan ve nesli hızla azalan sülünü üreterek doğaya salmak ve doğada desteklenmesini yapmak amacıyla ‘Sülün Üretme İstasyonları’ kurmuştur. Bunlar Tüm Türkiye’de iki noktadır ve birisi Samsun’dur” dedi.

 

‘SÜLÜN SAMSUN KUŞUDUR’

Sülün kuşunun günden güne Samsun’un markası olduğunu dikkat çeken Kılınçer, “Sülün kuşunun üretiminin Türkiye genelinde sadece iki tane istasyonda yapılması ve bunların birinin Samsun’da olması tesadüf değildir. Sülün kuşu aslında Samsun kuşudur. Çünkü sülün, tarlalarla ormanların birleştiği kısa boylu bitkilerin aralarında ve sulak bölgede yaşarlar. Bu anlamda Samsun doğal bir sülün yatağıdır. Fakat insanoğlunun bilinçsizce yaşamasından dolayı maalesef nesli tehdit altındadır. Sülün kuşunun neslinin kaybolması daha büyük ve önlenemeyecek zararlara neden olabilir” şeklinde konuştu.

 

‘SÜLÜN KENECİDİR’

Sülün kuşunun keklik kuşu gibi zararlı bazı böcek türlerinin azaltılmasında etkili olduğunu ve yaşamasının hayati olduğunu söyleyen Kılınçer, “Günümüzde kene vakaları sıklıkla görülmektedir. Bundan yıllar önce böyle bir hastalık ve yaygın tür olmamasına rağmen yeni yeni hastalıklarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu durum doğanın aslında negatife evrilmesinden meydana gelmektedir. İşte bu evrilmeyi durdurmak işin biz ve bakanlığımız var gücüyle çalışıyor. Bu anlamda sülünün kene toplayıcı özelliği olması nedeniyle işin önemi daha da fazla artmaktadır” dedi.

 

‘SÜLÜN AYRICA ATA MİRASIDIR’

Sülün kuşunun tarih boyunca bu bölgede yaşadığını vurgulayan Kılınçer, esas misyonlarının bakanlık olarak bu türü ileriki nesillere aktarmayı başarmak olduğunu kaydetti. Kılınçer, “Bu işin doğal bir tarafı olduğu kadar elbette tarihi ve kültürel bir tarafı da var. Sülün türünün neslinin tehdit altında olması, Karadeniz bölgesinde hamsi türünün tehdit altında olması gibi düşünmek lazım. Çünkü sülün nihayetinde tarihi bir mirastır. Bu mirası çocuklarımıza ve önümüzdeki tüm nesillere aktarmak zorundayız” dedi.

 

‘VATANDAŞLARIMIZ DA SÜLÜN BESLEYEBİLİRLER’

Dileyen herkesin sülün besleyebileceğini kaydeden Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11nci Bölge Müdürü Kılınçer, “Eski dönemlerde yaklaşık bundan 50-60 yıl önce sülün yumurtası olmayan sofraya oturulmaz gibi bir deyiş vardır. Sülün bizde bu anlamda ne kadar derinlikte etki ettiğini göstermiştir. Buna göre vatandaşlarımız da elbette yerleri müsaitse Gelemen’deki Sülün Üretme İstasyonu’muzdan sülün tedarik edebilir ve besleyebilirler. Biz bundan memnun oluruz” şeklinde konuştu.

 

‘KAÇAK AVCILARI İHBAR EDİNİZ’

Kaçak avcılığın artması hususunun bu türün azalmasında etkili olduğunun altını çizen Kılınçer, “Maalesef kaçak avcılık konusunda hala bilinçsiz avcılarımız var. Kanunlara bilerek ya da bilmeyerek uymayarak izin verilen miktarın ve türün ötesinde avcılık yapıyorlar. Bu kabul edilemez bir durumdur. Bununla ilgili her yöreden haber ve ihbar alabiliyoruz ve derhal gereğini yapıyoruz. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmasını rica ediyorum. Kaçak avcılık ya da yanlış avcılık suçtur ve hatta yüz kızartıcıdır. Samsun’da bu kuşlar da bizimdir, gelecek nesillerimizindir. Lütfen kaçak avcılığı ihbar edin” dedi.

 

Serhat TÜRK

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.