Her gün 33 kilometre koşuyor

Katıldığı yarışlarda 55 madalya ve 7 kupa alan koşu tutkunu sağlık memuru Musa Akbulut, iş yeri ile evi arasındaki 33 kilometreyi her gün koşarak gidip geliyor.

Her gün 33 kilometre koşuyor
Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Tıp Fakültesi'nde cerrahi tekniker olarak çalışan sağlık memuru Musa Akbulut, evi ile hastane arasındaki 16,5 kilometrelik yolu koşarak katediyor. 12 yıl önce kuzeninin teşviki ile İstanbul Maratonu ile koşmaya başlayan Musa Akbut, o günden bu yana koşmaya devam etti. 12 yıllık süre zarfında Türkiye'de çeşitli yarışlara katılarak 4 birincilik elde eden Akbulut, toplamda 55 madalya ve 7 kupa kazandı. Koşmanın kendisi için tutku haline gelen Akbulut, koşmanın kendisini çok mutlu ettiğini söylüyor.

"Bir gün koşmasam o gün bir şeyler eksik gibi hissediyorum"

2004 yılında İstanbul'da memuriyete başladığını söyleyen Musa Akbulut, "Kuzenimin teşviki ve iki aylık bir idmandan sonra İstanbul Maratonu'na katıldım. O zamandan beri koşuyorum. Samsun'a tayin olduğumda da koşmaya devam ettim. Çoğu zaman işe koşarak gidip geliyorum. Evim ile iş yeri arasındaki mesafe 16,5 kilometre. Buradan çıkıyorum eve kadar hiç durmadan koşuyorum. Bütün yorgunluğumu atmış bir şekilde evime gidiyorum. İşten sonra bana doping gibi oluyor. Bir gün koşmasam o gün bir şeyler eksik gibi hissediyorum. O yüzden haftada hiç koşmuyorsam en az 5 gün koşuyorumdur. Dinç oluyorsun, yorulmuyorsun en önemlisi de mutlu oluyorsun. Koşmak beni mutlu ediyor. Mutluluk hormonu salgılıyorsun, mutlu oluyorum koşunca. Koşmak hayatımda çok şeyi değiştirdi. Vücut olarak dinçleştim. Psikolojik olarak rahatladım, mutlu oldum. Bu güne kadar 100'den fazla yarışa katıldım. 55 madalya, 7 kupa kazandım" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER