‘Her gün 30 bin ekmek israf ediliyor’

Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, Samsun il genelinde günlük ortalama 30 bin civarında ekmeğin israf edildiğini belirtti

‘Her gün 30 bin ekmek israf ediliyor’

Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu 2013 yılında ekmek israfı konusunda yayınlanan genelge ile Türkiye’deki ekmek israfının büyük oranda aza indirildiği kaydedildi. 4 yıl önce ülkemizde günde 6 milyon, yılda 2,1 milyar ekmeğin israf edildiği belirtilirken, söz konusu ekmek israfının parasal karşılığının ise 1,5 milyar TL olduğu ifade edilmişti. Bugün gelinen noktada ise ekmek israfının belli ölçüde azaltıldığı ifade edildi.

BAYAT EKMEĞE ÇÖZÜM

Ekmek israfı ile ilgili hem bakanlık hem de Fırıncılar Odası tarafından yürütülen kampanyalarla birlikte günlük yaklaşık 1 milyon adet ekmeğin çöpe atılmaktan kurtulduğu ifade edildi. Yıllık ortalama 300 milyon TL’nin çöpe gitmediği belirtilirken, ekmek israfında yüzde 18’lik düşüş yaşandığı gözlendi. Bu oranın günden güne arttığı ve ekmek israfında da bilinçlenmeye doğru gidildiği kaydedildi. Vatandaşların gereğinden fazla ekmek alımından uzak durmaya başladığı belirtilirken, bayatlayan ekmeği ise farklı şekillerde tüketme yollarına gidildiği belirtildi.

SAMSUN’DA YÜZDE 7 DÜŞÜŞ

Samsun’daki ekmek israfının da Türkiye ortalamasına göre yüzde 7 oranında düşüş yaşandığını söyleyen Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, ekmek israfında çöpe giden ekmekten ziyade farklı yollarla tüketilen ekmek oranın daha fazla olduğunu söyledi. Başkan Yiğit, “Bayilerde satılan ekmek arttığı zaman bir gün sonra fırıncılar tarafından iade olarak alınıyor. İade alınan ekmekler fırıncıların anlaşmalı olduğu bazı köylülere düşük ücretlerle satılarak hayvanlara yem vermekte kullanılıyor. Fırıncılar da hem ekmeğin çöpe gitmesini önlüyor hem de işletme giderlerine küçük de olsa bir katkı sağlıyor. Samsun il genelinde günlük 400 bin civarında ekmek tüketimi yapılmakta. Yüzde 7 veya 8 oranından da bir israf söz konusu. Bu rakamda yaklaşık 30 bini bulmaktadır” diye belirtti.

Sezer SEZER

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2017, 08:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER