Hem kent hem tarih hem de belediye kazanıyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi Doğal Taş Elemanları Üretim Tesisi’nde yapılan benzersiz üretimler, belediye bütçesine ve kent ekonomisine katkı sağlarken, eski uygarlıkların mimarisinde görünen taş işleme sanatının da aslında bir bakıma yaşatarak ayakta kalmasını sağlıyor.

Hem kent hem tarih hem de belediye kazanıyor

Neolitik dönemden itibaren uygulanmaya başlanan ve en olgun örnekleri Anadolu Selçuklu, Beylikleri ve Osmanlı devri mimarisinde görünen taş işleme geleneği, Türkiye’de aralarında Samsun’un da yer aldığı sadece 6 ilde sürdürülüyor. Somut olmayan kültürel miras taş işlemeciliği; Bayburt, Kahramanmaraş, Kırşehir, Nevşehir, Samsun, Şanlıurfa da yapılıyor. Taş işlemeciliği; işlenmeye müsait taşın, askeri ve sivil mimaride ibadethane, çeşme, köprü, mezar taşı gibi çeşitli yapılarda ve yapı ögelerinde kullanılmak üzere çeşitli aletler yardımıyla elde şekillendirilerek estetik hale getirilmesi geleneği olarak geçiyor.

DAĞLARDAN ÇIKARTILAN TAŞLARLA KENT SÜSLENİYOR

Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı Makine İkmal ve Onarım Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Doğal Taş Elemanları Üretim Tesisi’ndeki üretimler kapsamında, dağlardan çıkarılan dev kayalar işlenerek sanat eserine ve de kent mobilyasına dönüştürülüyor. Kentin tüm cadde, sokak meydan ve kültürel alanlarında doğaltaş uygulamaları yaparak şehre estetik bir güzellik kazandıran belediye şehrin her köşesini Samsun’un kendi dağlarından çıkarılarak işlenen taşlarla süsleniyor.

NEBİYAN’DAN GRANİT VE LADİK’TEN ANDEZİT TAŞI…

70’e yakın bıçaklı makine parkuru ile tam donanımlı hizmet veren Doğal Taş Elemanları Üretim Tesisi’nde hizmet veren 80’e yakın personel, tesisin bulunduğu alandan 39 kilometre uzaklıkta yer alan Nebiyan Dağı’ndan çıkartılan 3.1 sertlik seviyesine sahip (Mutfak Tezgahlarında Kullanılan Taş Seviyesi) granit taşları işliyor. Tesiste, buna ek olarak ise Ladik’ten gelen Andezit taşı da işleniyor. Sertlik derecesi Granite nazaran daha düşük olan Andezit taşı ise görsel şekil oluşturmak amaçlı kullanılıyor.

SANAT OBJELERİ VE BULVAR YAZI TAŞLARI

Görselliğe önem ve sanat yapılarına değer veren Samsun Büyükşehir Belediyesi, burada sanatsal simgelere ağırlık vererek çalışıyor. Tesiste, sanat objeleri ve bulvar yazı taşları gibi çalışmalar hazırlanarak, bunlarla kentin dört bir yanını süsleniyor.

KUŞ CENNETİ’NİN TANITIMINA DESTEK VERİLİYOR

Ayrıca buradaki üretimlerle belediye, Unesco’nun Dünya Miras Listesi’ne aday olan tüm Dünya’nın gözünün üzerinde olduğu yaklaşık 350 adet kuş türünün, manda, yılkı, balık, sürüngen vb. çeşitleri yanında zengin bitki örtüsüyle korunma altındaki Kızılırmak Deltası’na da destek veriyor. Ladik’ten getirilen Andezit Taşı işlenerek, Kuş Cenneti’nde yaşayan kuşların figürleri yaratılıyor, bu figürlerle şehrin görselliğini ön plana çıkartıyor.

Tolga BİRGÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2018, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER