Hedefimiz Türkiye ikinciliği

Samsun Sinop Su Ürünleri Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Parlak, 5 yıl içinde 40 bin ton balık ve 200 milyon dolar ihracat hedeflediklerini söyledi ve ekledi: “Alabalık sektörünün önü çok açık.”

Hedefimiz Türkiye ikinciliği

Samsun Sinop Su Ürünleri Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Parlak, 5 yıl içinde yapılacak yatırımlarla, su ürünleri sektöründe Türkiye ikincisi olmayı hedeflediklerini söyledi. Parlak, "Siyasetçilerimizin özverisi ve sektörle ilgili olmaları bizleri son decere mutlu ediyor. Samsun'da bu potansiyel var" dedi.

BİNLERCE KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK

Samsun-Sinop arasında yeni açılan üretim alanları sayisinde çok sayıda balıkçının bu bölgeye yatırım yapmaya başladığını ifade eden Parlak, sektörün büyümesi ve gelişmesinin istihdama da çok ciddi katkı sağlayacağını kaydetti. Hedeflerinin 5 yıl içinde binlerce kişiye istihdam sağlamak olduğunun alını çize Pralak, "40 bin ton balık ve 200 milyon dolar ihracat hedefliyoruz. Bunlara ulaşmak asla hayal değil. Alabalık sektörünün önü çok açık" diye konuştu.

ÜRETİMİN YÜZDE 20'Sİ SAMSUN'DA

5 yıllık ayakları yere basan bir planla yola çıktıklarını vurgulayan Parlak, “Su ürünleri avcılığında Türkiye üretiminin yüzde 20’si Samsun-Sinop arasındaki bölgede yapılıyor. Balık yetiştiriciliğinde Türkiye'de ilk beşteyiz. 5 yıl içinde yapacağımız yatırımlarla Türkiye ikincisi olmayı hedefliyoruz. Samsun ve Sinop’ta çok geniş üretim alanları açıldı" bilgisini verdi.

YENİ YATIRIMLAR YAPILIYOR

Türkiye’nin en önemli balıkçılarının bu alana yatırım yaptıklarını sözlerine ekleyen Parlak, "Gelenler içinde olan balıkçıların bir kısmı yeni yeni gelmeye başladı. Başta Japonya olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilecek. 100 civarında değişik alanlarda mühendis ve teknik eleman çalıştırmak, ülkemize adına da balıkçılık sektörü olarak 200 milyon dolarlık ihracat yapmayı hedefliyoruz. Bu hedeflere ulaşmak asla zor değil. Samsun bunu başaracak güçtedir” dedi.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2018, 08:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER