Hedef 100 ton

Samsun Büyükşehir Belediyesi Balık Evi, 2016 yılında 80 ton balık pişirerek, adeta bir rekora daha imza attılar. 2017 için hedeflerinin 100 ton balık pişirmek olduğunu söyleyen tesis çalışanları, yoğun ilgiden memnun

Hedef 100 ton

Samsun Büyükşehir Belediyesi Balık Evi İşletme Müdürü Elyasa Yıldırım, Samsunluların öncelikle kendilerini tercih ettiğini ve bundan dolayı da çok memnun olduklarını ifade etti. Yıldırım yaptığı açıklamada, “Samsun’da balık yemek denilince artık Samsun Büyükşehir Belediyesi Balık Evi akla geliyor. İnsanlarımız burada bayat balık olmayacağını, pişirme yöntemlerinin, kullanılan malzemenin, servisin, Büyükşehir Belediyesi’nin teminatında olduğunu biliyor. Keza burada kullanılan en küçük malzeme bile günlük ve tazedir. Müşterilerimiz bunu yıllardır tecrübe etmiştir. Bu yüzden de elbette tercih sebebi oluyoruz” dedi.

‘İKİNCİ MUTFAĞIMIZI AÇTIK’
Açıklamalarına devam eden Yıldırım, yaşadıkları yoğunluktan dolayı ikinci mutfaklarını da açtıklarını ve çift taraflı hizmet verdiklerini söyledi. Yıldırım, “Samsunlu yurttaşlarımız artık noktamızı biliyor ve iyi tanıyor. İlgi her geçen ay, her geçen yıl kat ve kat artıyor. Hal böyle olunca müşterilerimizi bekletmemek adına karar alarak belediyemizin destekleriyle ikinci mutfağımızı da hizmete açtık. Dolayısıyla çift taraflı ve evde pişirme süresinden daha az sürede pişirmek suretiyle müşterilerimizi ağırlıyoruz. Evlerinde balık pişirmek istemeyen yurttaşlar iş çıkışı buraya gelerek pişirme hizmetini bizden alıyorlar. Bu da bizim ayrı bir gurur kaynağımızdır. Biz burada her yönümüzle, lezzetimiz, malzemelerimiz, servisimizle bu gurura layık olmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
GEÇEN YIL 80 BİN TONDU
Hamsi balığının az ve verimsiz çıkması neticesinde geçen yıl 80 tonda kaldıklarını ifade eden Yıldırım, 2017 yılında hedeflerinin 100 ton olduğunu açıkladı. Yıldırım, “2016 sezonunda maalesef hamsi az çıktı. Bu bizim hedeflerimize de olumsuz yansıdı. Fakat bu sene yani 2017 yılında 100 ton balık pişirerek hedefimize ulaşmaya çalışıyoruz. Burada, Samsun için 100 ton balığı kalite standartlarımıza uygun olarak pişireceğiz. Vatandaşlarımızı mutlaka bekliyoruz” diye konuştu.

Serhat TÜRK
 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2017, 11:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER