Havza'da Festival

Havza’da bu yıl beşincisi düzenlenen Kamlık Sılayı Rahim ve Keşkek Festivali çeşitli etkinliklerle kutlandı

Havza'da Festival
Samsun’un Havza ilçesi Kamlık Mahallesi ormanlık alanı Meşe Yaylası’nda bu yıl beşincisi düzenlenen Sılayı Rahim ve Keşkek Festivali renkli görüntülere sahne oldu.
İstanbul Esenyurt Kamlık Köyü Derneği tarafından her yıl düzenlenen festival etkinliklerine yoğun katılım oldu.
Festivalin açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Mümin Köse yapmış olduğu konuşmada amacın Sılayı Rahim olduğunu belirterek; “Buradaki amacımız birbirinden kopmuş Avrupa ve yurdun dört bir tarafına dağılmış olan hemşerilerimizi bir araya getirmek, hasret gidermek ve kaynaştırmaktır” dedi.
İstanbul Samsun Dernekler (İSDEF) Başkanı Bahri Gökmen ise festival için 5 yıl önce ilk yola çıktıklarında 7 kişi olduklarını belirterek; “ Bu gün geldiğimi noktada bu gün burada binlerce insan bir arada. Zor oldu ama başardık. Bizlere destek olan başta Sayın Belediye Başkanımız Murat İkiz olmak üzere herkese teşekkür ederim. Bugün İstanbul'da önemli bir kurumun genel başkanlığına seçildim. Bu süreçte desteğini yanımda hissettiğim değerli hemşerilerime teşekkür ediyorum.” dedi.
Havza Belediye Başkanı Murat ikiz ise, Kamlık Festivali’nin her geçen yıl daha da artan bir coşku ile kutladıklarını belirterek; “Bu tür etkinliklerin Havza’nın tanıtımı dışında kültürel ve sosyal hayata da önemli katkı sağlamaktadır. Bu işleri yapmak zordur, emek ister. Bu güzide Derneklerimizin büyük fedakarlıklar göstererek önemli başarılara imza attıklarına şahit oluyoruz. Unutamayalım Sılayı Rahimde bir ibadettir. Bu programda hem bayramı memlekette geçiriyorsunuz hem sılayı rahim ile festivalinizi yapıyorsunuz hem de gurbette doğup büyüyen çocuklarınıza memleketinizi tanıtıyorsunuz. Onlar ata topraklarını tanıyor. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.
MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta ise birlik ve beraberlik mesajı verdi. Usta ; “Birlikteliğin ve beraberliğin tesisinde bu tür etkinlikler önemli. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın.” dedi.
Konuşmaların ardından Belediye Başkanı İkiz’e ve bazı katılımcılara festival komitesince plaket takdim edildi.
Havza Belediye Başkanı Murat İkiz Esenyurt Belediyesi Meclis Üyesi Eren Kaya ve İSDEF Başkanı Bahri Gökmen’e birer semaver hediye etti.
Festivalde 8 teneke buğday, 15 adet ördek kullanılarak, 7 kazan keşkek hazırlandı.  Hazırlanan keşkek Havza Belediye Başkanı Murat İkiz tarafından dağıtıldı.
Festivale katılanlar festival ağalı, halat çekme gibi çeşitli etkinlikler ile gönüllerince eğelenerek piknik yaptılar.
Festivale MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, İstanbul Samsun Dernekler (İSDEF) Başkanı Bahri Gökmen, Havza Dernekler Federasyonu (HADEF) Başkanı Enver Şahin,Bir çok hemşeri derneği temsilcisi ve çok sayıda vatandaş katıldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER