Hatalı parklardan en çok onlar şikayetçi

Samsun’da görev yapan ambulans ve itfaiye ekipleri, gerçekleştirilen hatalı parklardan oldukça şikayetçi.

Hatalı parklardan en çok onlar şikayetçi

Samsun’da cadde ve sokaklara sürücülerin duyarsız bir şekilde araçlarını park etmesi, ambulans ve itfaiye ekiplerine engel oluşturuyor. Ekiplerin kanayan yarası haline gelen gelişi güzel park sorunu, sürücülerin duyarsızlığı nedeniyle her geçen gün artarak devam ediyor. Sokakları ve kaldırımları işgal eden araç sürücülerine İl Sağlık Müdürlüğü 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği ve Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığından tepki yağdı. 

İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine açıklama yapan 112 Acil Servis Başhekimi Dr. Arif Pilgir ve İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, araç sürücülerine uyarılarda bulundu. Gelişi güzel yapılan parkların ekipleri zor durumda bıraktığına dikkat çeken İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, “İlkadım ilçesi şehrin en kalabalık yeri. İlkadım ilçemizde oldukça dar sokaklar var ancak bunun yanında bu sokaklarda bir de gelişi güzel parklar var. İtfaiye araçlarımız gittikleri zamanlarda karşılarına çıkan parklarda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bazen olaylara uzaktan müdahale etmek zorunda kalıyoruz. Zaman zaman trafik polislerinden yardım istiyoruz ve bununla beraber olaylara müdahale etmede gecikiyoruz. Yangınlara müdahale edebilmede dakikaların oldukça önemi büyük. Dolayısıyla bu tür engellerin ortadan kaldırılması önem arz etmektedir. Özellikle cadde ve sokakların köşe başlarına yapılan parklar bizleri zor durumda bırakıyor. Sürücülerin bu konuda daha dikkatli olmalarını rica ediyoruz” dedi.

Trafikte ambulansların bir an önce hedefe ulaşması gerektiğini dile getiren 112 İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Arif Pilgir, “Trafikte geçiş hakkımız bulunması nedeniyle vakalara ulaşırken ya da hastanelere gidildiğinde sürücülerden yol vermelerini istiyoruz. Ne yazık ki bazı sürücüler bizlere yol vermiyor. Kimi zaman bizleri duyamıyorlar. Araç içerisinde yüksek sesle müzik dinleyenler oluyor bazen. Ancak bilsinler ki biz bu geçiş üstünlüğünü şahsımız için istemiyoruz. Bu konuda duyarlı olmaları gerekir. Bir de gelişi güzel park sorunu var. Kimi yerde bir arabanın bile zor geçebileceği bir yerde park sıkıntılarıyla karşılaşıyoruz. Bizim sürücülerimizin ve sağlık ekiplerimizi vakalara anında müdahale edebilmek için zamanla yarışıyor. Ancak bazı parklar nedeniyle sıkıntı yaşıyoruz. Bazen cadde ve sokaklarda park etmiş araçlara sürtme sebebiyle kazalar ortaya çıkabiliyor. Bu parklanmalar gideceğimiz noktaya zamanında ulaşmamızı engelliyor” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER