Hastalıktan arınmış yumurta üretilecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2017/38 sayılı Su Ürünleri Yetiştiriciliği Destekleme Tebliği yayınlandı. Samsun dahil bir çok ilde hastalıktan arınmış balık yumurtası üretilecek.

Hastalıktan arınmış  yumurta üretilecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2017/38 sayılı Su Ürünleri Yetiştiriciliği Destekleme Tebliği yayınlandı. Resmi Gazete’de yayınlana tebliğe göre yetiştiriciler birçok başlıkta desteklenecek

Gazete Gerçek’e konuşan Sinop-Samsun Su Ürünleri Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Parlak, balıkçılığın geleceğini işaret ederek, “Şimdi esas hedefimiz, ari yumurta yani hastalıktan arındırılmış yumurta üretmek” dedi.

‘İRİ ALABALIK İLK KEZ GİRDİ’

Parlak, “Bakanlığımızın son yayınladığı Su Ürünleri Yetiştiricileri Destekleme Tebliği’ne göre artık birçok başlıkta ilerlemiş durumdayız. Bir kaç aydır son derece önemli bir şekilde tüm üreticilerin gündeminde olan İri Alabalık, bu tebliğ ile birlikte desteklenen başlıklar arasına girdi. Bu hem bizim, hem de ülkemiz için güzel ve gelecek vaat eden bir gelişmedir. Yine bu sene farklı olarak kapalı sistemlerde yetiştiricilik yapan üreticilerin tamamına destekler var. Geçmiş yıllardan beri kafes ve ağlarda 250 tona kadar 75 kuruş, 250-500 tona kadar ise 0,375 kuruş veriliyor. Halbuki artık kapalı sistemlerde yapılan yetiştiriciliğin tamamına destek var. Çünkü kapalı sularda yapılan yetiştiricilik çok daha az suyla ve kirliliğin sıfır olduğu durumlardır. Dolayısıyla bakanlığımız bizlerin de önerisiyle bu desteği sağladı. Bu da sektörümüz ve ülkemizin balıkçılık geleceği için çok önemli bir adım oldu” dedi.

DESTEKLER ARTTI

Açıklamalarına devam eden Sinop-Samsun Su Ürünleri Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Parlak, “Bu destek tebliği ile Karadeniz bölgesinde yetiştirilen büyük alabalığa 35 kuruş daha destek sağlandı. 65 kuruş olan destek 1 liraya çıkarıldı. Tüm bunların yanında yeni bir destek daha var o da etiket desteği. Balıklara yapıştırılan ve balığın tüm şeceresini takip eden etiketleme sistemine de 2 kuruşluk destek verdi. Keza yeni bir gelişme de kilogram üstü büyük alabalık desteği. Belirtmek istediğim önemli unsur şudur: Devletimizin destekleri arttıkça omuzumuzdaki sorumluluk da artıyor ve ülkemizin balıkçılık geleceği için daha büyük ve daha iyi hamleler yapmak üzere hazırlanıyoruz” dedi.

‘İYİ TARIM UYGULAMALARINA DA DESTEK GELDİ’

Bu yıl ilk defa yetiştiricilikte iyi tarım uygulamalarına da destek verildiğini söyleyen Parlak, “Bu yıl ilk kez iyi tarım uygulamalarına da destek geldi. Yani şöyle, Çupra ve Levrek balığı, iyi tarım uygulamaları belgesi olmak şartıyla destekleniyor olacak. Burada şöyle bir ayrıntı var. Biz yetiştiriciler olarak henüz gündeme gelen iyi tarım uygulamalarından çok daha ilerde belgelere ve sertifikasyonlara sahibiz. Bunlar için denklik istedik fakat şuan askıda. Gelecek dönemlerde yeniden gündeme geleceğine inanıyorum” dedi.

‘YUMURTA KONUSUNA EĞİLMELİYİZ’

Su ürünleri yetiştiriciliği konusunda en stratejik başlığın yumurta olduğunun altını çizen Parlak şöyle devam etti: “Bu desteklerin sonunda daha çok çalışarak artık ari yumurta olayına girmeliyiz. Çünkü ülkemiz şuan bu başlıkta yabancılara bağımlı. Bu bağımlılıktan bakanlığımızın da desteğiyle kurtulacağımıza ve yarınlarımızda daha da stratejik konuları konuşuyor olacağımıza inanıyorum. Önümüzdeki hafta bakanlığımız ile yapacağımız toplantıda bunu da dile getireceğiz. Bu uzun vadeli bir iş fakat en kısa sürede artık bunu da gündemimize almış olmalıyız. Bu gündem aslında stratejik ve biyoteknolojik başlıklarda gelişmek demektir. Buna bir an önce başlamalı, Türkiye’mizi muasır medeniyetlerin de üzerine çıkarmalıyız.”

Gazete Gerçek-Serhat TÜRK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER