Hasan Basri Kurt 'Bütçe Kanunu' ile ilgili açıklama yaptı

Ak Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, görüşmeleri devam eden TBMM 2017 Bütçe Kanunu Tasarılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hasan Basri Kurt 'Bütçe Kanunu' ile ilgili açıklama yaptı

Milletvekili Hasan Basri Kurt, “Ak Parti hükümetleri olarak hazırladığımız 15. Bütçe görüşmeleri devam ediyor. Bu sene hazırladığımız bütçe tıpkı öncekiler gibi yatırımı, eğitimi ve sağlık hizmetlerinin ön plana alındığı milletimizin refahı düşünülerek hazırlanmış bir bütçedir” ifadelerinde bulundu.

Yatırım ödeneklerinin önceki yıla göre %30 artırıldığını belirten Milletvekili Hasan Basri Kurt, “2017-2019 döneminde uygulanacak maliye politikası büyüme oranını yukarıya çekecektir. Mali disiplinden de asla taviz vermiyoruz. 2017 yılında yüzde 1,7 olacak genel devlet açığının milli gelire oranını program dönemi sonunda yüzde 1'e düşürmeyi hedefleniyor. 2017 yılı bütçemiz bundan önceki 14 yılda olduğu gibi vatandaşlarımızın refahını artıran, ihtiyaç duydukları hizmetleri karşılayan ve faize değil, kamu hizmetlerine kaynak ayıran bir bütçe olma özelliğini taşımaktadır. Son 14 yılda bütçeden faiz ödemelerine ayrılan kaynak sürekli düşüş göstermiştir. 2002 yılında bütçe giderlerimizin yüzde 43'ü faiz harcamalarına giderken, 2017 yılında bu oranı yüzde 8,9. Benzer şekilde 2002 yılında toplanan her 100 liralık verginin 86 lirası faize giderken, 2017 yılında sadece toplanan 100 liralık verginin 11 lirası faiz harcamalarına gitmektedir. Böylelikle eğitime, sağlığa, tarıma, yatırıma, sosyal yardımlara, kısaca halkımızın refahı için yapılan harcamalara çok daha fazla kaynak ayırmış oluyoruz."

Ak Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, “Samsun özelinde ise, ilimiz Milli Tarım Projesi  “Damızlık manda üretim merkezi”, “mera hayvancılığı yetiştirici bölgesi”, “damızlık düve üretim merkezi” kapsamına girerek ahır-ağıl yapma, damızlık hayvana ve alet ekipman alımında verilecek %50 hibelerden yararlanacak. Ayrıca Samsun’da inşa ve proje aşamasında olan 11 baraj, 1 gölet, 17 sulama tesisi, 57 dere ıslah tesisi çalışmaları da inşallah en kısa sürede tamamlanacaktır. Samsun her yıl olduğu gibi bu yılda bütçeden hakettiği ödeneği alacak ve gelişerek büyümeye devam edecektir.” Dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER