Halk oyunları markası, yeni döneme hazırlanıyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Türk Halk Oyunları Topluluğu, 2017-2018 kültür sanat yılı etkinliklerine hazırlanıyor.

Halk oyunları markası, yeni döneme hazırlanıyor

Türkiye toplumunun binlerce yıllık eğlence kültürlerinin derlemesi olarak günümüze yansıyan halk oyunları, büyük ilgi görmeye devam ediyor. Yöresel halk oyunlarının gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla dansçılar yetiştiren Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Türk Halk Oyunları Topluluğu, 2017-2018 kültür sanat yılı etkinliklerine hazırlanıyor. 


   Ulusal ve uluslararası halk dansları yarışmaları ve festivallerinde büyük başarılara imza atan Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Türk Halk Oyunları Topluluğu, bu güne kadar yetiştirdiği ekip ve dansçılarla Türkiye’nin önde gelen markalarından biri oldu. Halk oyunları kurslarında binlerce öğrenci yetiştirip mezun eden topluluk, profesyonel dansçı öğrencilerini, devlet ve özel konservatuarlarına gönderdi. 


    Uluslararası organizasyonlarda ülkelerin milli ekipleriyle yarışan konservatuarın Türk Halk Oyunları Topluluğu, 2017-2018 kültür sanat yılına ilişkin öğrenci kayıtlarını tamamladı. Başta Samsun olmak üzere Kafkasya, Artvin, Trabzon, Gaziantep, İzmir ve Afyon yörelerinin halk oyunlarının öğretileceği kurslara 186 yeni öğrenci kaydedildi. Çalışmaların başladığı kurslarda performanslarıyla dikkat çeken minik, yıldız, gençler ve yetişkinler kategorilerindeki öğrenciler, büyük titizlik ve ciddiyetle eğitim görüyor.  


    Kurslar ve çalışmalar hakkında bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü Sanat Yönetmeni İzzet Kol, öğrencileri yoğun ve uzun bir çalışma döneminin beklediğini söyledi. Halk oyunlarının çok özel bir bölüm olduğunun altını çizen Kol, “Cumhuriyet tarihinin ilk belediye konservatuarı olan Samsun Büyükşehir Belediyesi konservatuarı olarak, Türk Halk Oyunları bölümünde dansçı yetiştiriyoruz. Her branşa ve yöresel oyuna göre ekiplerimiz var. Bu dönem 186 yeni öğrenci aldık. Branşında uzman hocalarımız eşliğinde çalışmalara başladık. Öğrencilerimiz çok istekli ve öğrenmeye hevesli. Her birinin başarılı olacağına eminiz. Lakin çok çalışmaları gerekiyor. Biz de elimizden gelen bütün fedakârlığı ortaya koyarak onları hazırlayacağız.” şeklinde konuştu.  


    Ulusal ve uluslararası festival ve yarışmalarda ekiplerin Samsun’u temsil edip başarılara imza atacağını ifade eden İzzet Kol, “Her yıl düzenlenen halk oyunları yarışma ve festivalleri, şehirlerin tanıtımı için spor branşları kadar büyük önem taşıyor. Biz de dansçılarımızı bu bilinçle hazırlıyoruz. Geçmişte çok sayıda başarı elde ederek, konservatuarımıza kupalar kazandırdık. Bundan sonra aynı ilkelerle çalışarak yeni başarılara imza atmak istiyoruz. Bizlere desteklerini esirgemeyen başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz olmak üzere Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanımız Sayın Necmi Çamaş’a, Kültür Şube Müdürümüz Sayın Ahmet Ayan’a şahsım ve hocalarım adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Yeni eğitim dönemimizin tüm öğrencilerimize, velilerimize ve öğreticilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2017, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER