Gülsan Sanayi Sitesi'ndeki Cinayete Beraat Kararı Çıktı!

Samsun’daki Gülsan Sanayi Sitesi’nde işlenen cinayette tutuklanan şahıs, ilk duruşmada ‘nefsi müdafaa’ gerekçesiyle beraat etti.

Gülsan Sanayi Sitesi'ndeki Cinayete Beraat Kararı Çıktı!
Samsun'da 3 ay önce Canik ilçesi Yeni Mahalle Gülsan Sanayi Sitesi’nde emekli Kadir D. (60), başkasının yanında çalışan Iraklı bir çırağı tokatladı. Oto elektrikçi Orhan Arslanbayrak (31), Kadir D.’yi Iraklı çırağı darp etmemesi konusunda uyarınca aralarında tartışma çıktı. Tartışmanın ardından mekandan ayrılan Orhan Arslanbayrak, arkadaşının elinde tüfek, kendisinin elinde tabancayla tekrar olay yerine geldi. Orhan Arslanbayrak, iddiaya göre Kadir D.’nin mobilyacı olan oğlunun iş yerine tabancayla ateş açtı. Bu sırada iş yerinden tüfekle açılan karşı ateş sonucu Orhan Arslanbayrak sağ göğsünün altından vurularak ağır yaralandı. Özel bir hastaneye kaldırılan Arslanbayrak hayatını kaybetti.

Olayın şüphelisi olarak gözaltına alınan Ertan D., çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı. Soruşturmayı derinleştiren Cinayet Bürosu ekipleri, cinayeti tutuklanan Ertan D.’nin değil ağabeyi Murat D.’nin (35) işlediğini tespit etti. Murat D. de Canik ilçesi Mekke Caddesi’nde yakalanarak gözaltına alındı. Murat D., "adam öldürmek" suçundan çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı. Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde “kasten adam öldürmek” suçundan tutuklu yargılanan Murat D. ile tutuksuz yargılanan kardeşi Ertan D. ile Yunus Emre T. hakim karşısına çıktı.

Murat D. mahkeme heyetine, “Babam Kadir D. sanayide çıraklık yapan Iraklı çocukla şakalaştı. Bu nedenle Orhan Aslanbayrak ile tartıştılar ve biz araya girip ayırdık. İş yerini kardeşlerim Ertan ve Gökhan ile kapatırken bir fren sesini duydum. Geriye dönüp baktığımda Orhan şoför mahallinden elinde tabancayla indi. Kardeşim Gökhan'ı hedef alarak bir el ateş etti. Otomobilin diğer kapısından da Yunus Emre T. elinde pompalı tüfekle indi. Orhan’ın kovaladığı kardeşim kaçtı. Peşinden giden Orhan kovalayıp iki el daha ateş etti. Bu sırada ben iş yerinin içine kaçtım ve polisi aramak istedim. Ayak sesleri duyunca iş yerimde bulunan pompalı tüfeği elime aldım. Bir el ateş edildi. İş yerinden aşağıya baktığımda kardeşim Ertan’ı yerde yatar vaziyette gördüm. Orhan da elinde tabancayla arkasındaydı. Kardeşim bağırarak 'ağabey, bizi öldürecekler kurtar' dedi. Bu sırada Orhan elindeki tabancayı bana doğrultunca geriye çekilip hedef gözetmeden bir el ateş ettim. Orhan’ın merdivenlerden düştüğünü gördüm. Bu sırada ağabeyi iş yerime girdi. Ben de 'kardeşini al hastaneye götür' dedim. Şeker hastası olduğum için kardeşim Ertan suçu üstlendi. Daha sonra emniyette gerçeği söyledim. Kendimi korudum" dedi.

Tutuksuz sanık Ertan D. ise, "Orhan, kardeşimin peşini bırakıp bana doğru koşmaya başladı. Ben de iş yerine girdim. Bu sırada arkamdan bir el ateş etti. Vurulduğumu zannederek yere düştüm. Bağırarak ‘ağabey bizi öldürecekler kurtar’ dedim. Peşinden tüfek sesi duydum. Ağabeyim şeker hastası olduğu için suçu ben üstlendim” diye konuştu.

Sanık Yunus Emre T.'nin de ifadesini alan mahkeme heyeti, daha sonra olayın görgü tanıklarını dinledi. İfadelerin ardından tüm delillerin toplandığını belirten mahkeme heyeti, tutuklu sanık Murat D.'nin “nefsi müdafaa sınırları içerisinde Orhan Arslanbayrak’ı öldürdüğü” gerekçesiyle tutuksuz yargılanan diğer iki şahısla birlikte beraatine karar verdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER