Gülsan'ın yerine Cuma Camisi

Samsun'un Canik ilçesinde bulunan Gülsan Sanayi Sitesi'nin taşınması ile ilgili süreç hızlanırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz boşalan bölgeye Cuma Camisi'nin yapılacağını açıkladı

Gülsan'ın yerine Cuma Camisi

Samsun'un Canik ilçesinde taşınacak olan Gülsan Sanayi Sitesi alanına Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanacak projenin detayları belli oldu. Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, kültürel ve sosyal tesis, rekreasyon alanları ile değerlendirilerek vizyon proje kapsamında bu bölgeye Cuma Camii'nin yapılacağını açıkladı.

ÖNCE İSTİMLAK SONRA YIKIM

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz önceki gün iş dünyasına yaptığı açıklamada, 35 yıldır Canik ilçesinde kurulu bulanan Gülsan Sanayi’sini bulunduğu yerden taşıyacaklarını söyledi. Gülsan Sanayi Sitesi'ni Atakum ilçesi Sarıışık köyünde oluşturulan bir alana taşımayı düşündüklerini belirten Yılmaz, "Canik ilçesinde bulunan Gülsan Sanayi sitesinde 6 ay içerisinde istimlak çalışmalarını tamamlayacağız.  İstimlak çalışmaları tamamlanır tamamlanmaz ise burada yıkıma başlayacağız. Bu alanda bundan sonra yapılanmaya müsaade etmeyeceğiz. Yıkılacak olan Gülsan Sanayi sitesi alanında yeşil alan ve parklar oluşturacağız. Gülsan Sanayi Sitesi’ni de Atakum ilçesi Sarıışık köyünde belirlenen 500 dönümlük bir alana taşıyacağız. Gülsan Sanayi sitesindeki esnafımız isterlerse İlkadım, Örnek, 19 Mayıs Sanayi Siteleri’ne de gidebilir. Samsun'un önünde duran bu görsel kirlilik tamamen ortadan kalkacak. Kent estetiği ile bütünleşen proje olacak ve herkes bu projeyi örnek alacak" dedi.

SELATİN CAMİİ YAPILACAK

Yıkılacak olan Gülsan Sanayi Sitesi'nin nasıl değerlendirileceği de belli oldu. Yusuf Ziya Yılmaz, sanayi sitesinin boşaltılmasının ardından o bölgeye, kentin marka değerini artırıcı özellikte tasarlanan kültürel ve sosyal tesis, rekreasyon alanları ile değerlendirilerek vizyon proje oluşturulacağını ifade etti. Alan için bir mimarlık bürosuna dini tesis ve sosyal alan için çizim yaptırıldığını anlatan Yılmaz, bu bölgeye Cuma Camii yapılması için proje hazırladıklarını kaydetti.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER