Gıda borsasında dolar depremi

15 Temmuz darbe girişimi sonrası artan dolar, ABD başkanlık seçimleriyle birlikte iyice istikrarsızlaştı. Doların istikrarsız olması ise başta birçok sektör olmak üzere, Samsun Gıda Borsasını da olumsuz etkiledi

Gıda borsasında dolar depremi

Temmuz ayında yaşanan FETÖ darbe girişimi sonrasında istikrarsızlaşmaya başlayan dolar, sonrasında yaşanan olumsuz gelişmeler ve ABD başkanlık seçimlerinde seçimi kazanan aday olan Trump’ın sürpriz başkanlığı, doların istikrarsızlaşmasına tuz biber oldu. Piyasaları olumsuz etkileyen dolar dalgalanması birçok sektörde olduğu gibi kuru gıda sektörünü de olumsuz etkiliyor. Gazete Gerçek’e konuşan Samsun Gıda Borsası esnafından Arif Düzen, sattıkları ürünleri yerine yeni ürün koymakta zorlandıklarını ifade etti.

 

‘15 TEMMUZ SONRASI DÜZEN TUTMADIK’

15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrası istikrarsızlaşan dolar kuru, sonrasında yaşanan olumsuz gelişmelerle birlikte bir türlü sabitlenemedi. Bu durumun kuru gıda sektörüne olumsuz yansıdığını kaydeden Düzen, “15 Temmuz sonrası piyasalar özellikle dolar anlamında anlamsız bir beklenti içine girdi. Piyasaların tamamı tedirgin oldu. 15 Temmuz sonrası Ortadoğu’ya yaptığımız askeri müdahale ile de piyasalar yeniden ürktü. Şimdi ise ABD’nin başkanlık seçimleri sonuçlandı ve sürpriz bir isim kazandı. Şuan piyasalar onun şokunda. Dolar salıncak gibi sallanıyor. Bu durumda tüm piyasalar yerle bir oluyor. Kuru gıda piyasası ise tamamen felç durumda. Para kazanmak gibi bir durum asla söz konusu değil, bildiğiniz günü kurtarıyoruz. Önümüz kış olmasına rağmen, kuru gıda piyasasında hareket başlamıyor. Çünkü bu başlıkta tamamen dışa bağımlıyız” dedi.

 

‘TÜRKİYE’DE BAKLİYAT TARIMI YOK’

Genel anlamda kuru gıda olarak yüzde 90 dışa bağımlı olduğumuzu vurgulayan Düzen, “Bakınız bakliyat anlamında tamamen dışa bağımlıyız. İhracat yapamadığımız anda ülkede bakliyat ulamazsınız. Fasulye Kırgızistan ve Arjantin, nohut Meksika ve Hindistan, Pirinç Tayland, Buğday Rusya, Mercimek Kanada, Mısır Arjantin, Barbun fasulye Çin’den geliyor. Bu ürünler burada yerli ambalajla ambalajlanıyor. Yani aslında bu ürünler yerli değil. Tamamen dışa bağımlı. Şu an savaş olan Irak, İran gibi bölgelere makarna gönderiyorduk ama orada savaş olduğu için o da durdu. Şuan makarna fabrikaları can çekişiyor. Kimse savaş olan bölgeye mal göndermek istemiyor çünkü belirsizlik var ve para alamayacağını biliyor” dedi.

 

‘ESKİDEN TOKAT’TI, ŞİMDİ TAYLAND’

Türkiye’nin düzgün bir tarım politikasıyla kendi kendine yetebileceğini vurgulayan Düzen, “Eskiden fasulyeyi Tokat ve Erzincan’dan, Nohut’u Amasya’dan Çorum’dan, Şekeri Merzifon’dan alırdık. Şimdi Tokat’tan aldığımız ürünü ta Tayland’tan alıyoruz. Türkiye’de tarlalar boş. Çünkü çiftçi ekmiyor. Ekerse zarar ediyor. Çünkü teknoloji yok. Traktör yok. Mazot pahalı. Tarıma destek maalesef yok. Şeker pancarı üreticileri de havlu attılar. Uygulanan kotadan dolayı onlar da ekmiyorlar. Dolayısıyla şekerde de dışa bağımlı olduk. Böyle olunca ve dolar da yerinde durmayınca dibe vuruyoruz. Doların artmasını da düşmesini de istemiyoruz. Dolar artsa mal satında malı yerine koyamıyorsun, azalsa kazandığın parayı görmek için doları bozduracaksın zarar ediyorsun. Yani her koşulda zarar ediyorsun. Eğer dışa bağımlı olmasak bu sorunların hiç biri yaşanmaz” dedi.

 

‘ÇOK DÜKKAN BOŞALDI’

Yaz aylarının ortasından beri bir çok dükkanın boşaldığını vurgulayan Arif Düzen şöyle devam etti: “Bakınız burada 5-10 yıl önce boş dükkan bulamazdınız. Şuan ise istediğiniz kadar boş dükkan var. Yazdan beri kapatan kapatana. Bu iş böyle nereye varacak kestiremiyoruz. Acilen tarım politikaları değişmeli. Yoksa Türkiye aç kalır. Bizim açımızdan ise bu tablonun sonu ne olur çok fazla kestiremiyoruz. Yeni seçilen ABD başkanının daha fazla zarar üretebileceğini düşünmüyor değiliz.”

 

Serhat TÜRK

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER