Gençler sordu Başkan Yılmaz cevapladı

Dün Sadi Tekkesi açılışı sırasında Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın yanına giderek röportaj taleplerini ileten Ahmet Sarı Anadolu Lisesi öğrencilerinin isteği anında yerine geldi.

Gençler sordu Başkan Yılmaz cevapladı
Ayaküstü röportaj yerine öğrencilere randevu veren Başkan Yılmaz,okul yönetici ve öğrencileri bugün makamında ağırlayarak gençlerin sorularını içtenlikle yanıtladı. 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ahmet Ersoy Anadolu Lisesi müdürü Mehmet Aksoy ve lise  öğrencilerini  makamında ağırladı. Dün açılışı yapılan Sadi Tekkesi ile Şehit ve Gazi Anı Evi'nin açılışı sırasında Başkan Yılmaz'ın yanına giderek Tekke ile ilgili röportaj yapmak istediklerini belirten Ahmet Sarı Anadolu Lisesi öğrencilerine belediyede röportaj randevusu veren Yılmaz,bugün makamında ağırladığı öğrencilerle keyifli bir röpotaja imza attı.

SADİ TEKKESİ YÜREĞİNİZİ DERİNDEN ETKİLEYECEK

Sadi Tekkesi ve Saathane'de yapılan dönüşüm çalışmaları ile ilgili sorulan sorulara içtenlikle yanıt veren Yılmaz, "Sadi Tekkesi'nin nasıl ortaya çıkarıldığı ile ilgili sorulan soruya,"Samsun'da Müdafaa-i Hukuk ve Kuvayı milliye faaliyetlerinin nerede olduğunu bilmemiş olmamızı ve bununla ilgili bir envantere sahip olmayışımızı büyük bir eksiklik olarak gördük ve süratle işe başlayıp burayı yeniden restore ettik. Sadece burada kuvayımilliye müzesi değil bir de şehit ve gazi müzesi yaptık. Orayı mutlaka gidip gezin. Tarihimizle ilgili yüreğinizi derinden etkileyen görselleri bulacaksınız" diye cevap verdi.

SAATHANE YENİDEN TARİH KOKAN BİR MEYDAN OLACAK

Öğrencilerin Saathane Meydanı'nda yapılan dönüşüm ile ilgili sorduğu sorulara da yanıt veren Yılmaz,“Saathane Meydanı şehrin en eski meydanı. Eski Karasamsun, şuandaki Çatalarmut, Bauthane gibi yerlerdeki eski Amisos uygarlıklarına ait olan kazı bulgularının ve tarihsel değerlerin dışında şehrin kuruluş tarihiyle paralellik gösteren bir meydan .Ancak Saathane Meydanı'mız etrafındaki çirkin görüntüler sebebiyle kaybolmuş gitmiş. Şimdi o tarihi yeniden gün yüzüne çıkarma mücadelesi veriyoruz. Oradaki han, hamam, cami ve medrese restore ediliyor. İpini kopranın geldiği bir meydan yerine pırıl pırıl tarih kokan bir meydan inşa etmeye çalışıyoruz. Tarihsel değerlerimizin hepsini açığa çıkartma çabası içerisindeyiz. Maliyeti ne olursa olsun bunu başaracağız" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER