Genç, Şimdi De Yeşile Göz Dikti!

Canik Belediye Başkanı Osman Genç’in sosyal medya hesabından “Havalimanı ile Çarşamba arasında denize yakın kesimde 20 milyon metrekare sanayi alanı üretirsek, bu şehir ancak diğer illerle yarışabilecek seviyeye gelir. Bunu sağlamak zorundayız” şeklindeki paylaşımı tepkilere neden oldu

Genç, Şimdi De Yeşile Göz Dikti!

Türkiye’nin sayılı ovalarından olan ‘Çarşamba Ovası’na ‘20 milyon metrekarelik sanayi alanı yapmalıyız’ diyen Başkan Genç’e sosyal medya hesabından tepkiler çığ gibi geldi. Genç’in bu fikri takipçilerinin bir kısmı tarafından ‘rant’ olarak değerlendirirken, büyük bir çoğunluk ise tarım alanlarının göz göre göre yok edilmesine tepkisiz kalmadı. Özellikle Başkan Genç’i kendi ilçesine hizmet etmesi gerektiğini vurgulayan takipçiler, şehrin sadece sanayi alanına değil tarıma da ihtiyacı olduğunu Başkan Genç’e hatırlattılar.

SANAYİ, TARIMDAN UZAK BÖLGELERDE YAPILIR

Genç’e tepkisini dile getiren paylaşımcılar, “Türkiye’nin en verimli arazilerini sanayi gibi kuruluşların yapılması ne kadar doğru?” diye sorarak görüş birliğine vardılar. Sanayi bölgelerinin tarıma elverişsiz, şehirden uzak bölgelere yapılması gerektiğine vurgu yapılan paylaşımlarda, özellikle Samsun-Kavak arasındaki yapılaşmalarda bu fikrin en uygun yer olduğuna dikkat çekildi. Hollanda’nın denizi doldurarak tarım alanları yarattığı örneğini paylaşan bir soysal medya takipçisi, “Çok yanlış bir planlama... Buraya sanayi tesislerini bırakın bir tek ev bile yapılmamalı. Çarşamba deltasında modern tarım çalışmaları yapılsın” dedi.

İKİNCİ BİR SAKARYA OVASI FACİASI YAŞATMAYIN

Bir takipçi, ‘Tarıma elverişli arazileri katletmekten bahsediyorsunuz sanırım başkanım…’ diyerek Genç’i eleştirirken, bir diğer takipçi ise, “Desenize Samsun’da son kalan en verimli tarım arazileri de ranta açılacak. Vay haline güzel ülkemin. Gidin dağların arkasına yapın sanayinizi…” ifadelerini kullanarak Genç’in bu fikrine sıcak bakmadığını yazdı. Genç’in takip eden başka bir takipçi ise eleştiri sınırlarını zorlayarak, “Şu ana kadar yeşili katledip ev rantına açanlar, nasıl da birden bire sanayici oldular, hayret. İkinci bir Sakarya Ovası faciası yaşatmak istiyorlar sanırım. Beyler her şey rant ve para değil” diye yazdı.

 

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER