Genç çiftçi sayısı artıyor

Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi adına verilecek olan 30 bin TL hibe için şu ana kadar 2 bine yakın kişinin başvurduğu belirtildi

Genç çiftçi sayısı artıyor

AK Parti hükümeti tarım sektöründe gerçekleştirdiği farklı çalışmalarla çiftçiye desteklemeye devam ediyor. Tarım alanında birçok projeye destek veren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı son olarak genç çiftçi projesini başlattı. Genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlamak amacıyla oluşturulan genç çiftçilere hibe desteği devam ediyor. Geçtiğimiz hafta başvurusu başlayan projenin tebliğ kapsamında kırsal alanda yaşayan genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi kısımları yer alıyor. Bu kapsamında toplamda projelere yönelik 30 bin liralık hibe ödeme gerçekleştirilecek. 
8 KİŞİLİK KOMİSYON
Valilik makamının oluru ile vali yardımcısının başkanlığında, bakanlık il müdürü, il müdür yardımcısı ile defterdarlık, il milli eğitim müdürlüğü, il çalışma ve iş kurumu müdürlüğü, ziraat odası başkanlığı ve ticaret borsası temsilcilerinden oluşan sekiz kişilik komisyonu tarafından değerlendirme yapılacak. İl müdürlüğünde, kırsal kalkınma ve örgütlenme şube müdürü ve ilçe müdürlüklerinde, ilçe müdürü başkanlığında, mühendis, veteriner hekim, sosyolog, tekniker ve teknisyen gibi teknik ve sağlık hizmetleri sınıfındaki personelden oluşan en az üç kişilik bir birim proje yürütme birimi olarak düzenlendi. Proje sahibi ile il müdürü veya ilçe müdürü arasında imzalanan ve hibeden yararlanma esasları ile tarafların yetki ve sorumluluklarını düzenleyen bir sözleşme imzalanacak. Program kapsamında illerde desteklenecek genç çiftçi sayısı ve hibe miktarı; Kalkınma Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumunun belirlemiş olduğu, kırsal alandaki yerleşim birimleri sayısı, genç çiftçi nüfusu, kırsal alan nüfusu ve sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi kriterleri ve programın yıllık bütçesi dikkate alınarak belirlenecek.
SAMSUN’DAN BİN 945 BAŞVURU
Geçtiğimiz hafta başvuruları başlayan ve Samsun’da bugüne kadar bin 945 kişinin başvurduğu genç çiftçi hibe desteği projesi 5 Mayıs Cuma günü sona eriyor. Yaklaşık iki haftalık süre içerisinde ise başvuru sayısının 10 bine yaklaşması hedefleniyor. 30 Bin TL hibe alacak projeler ise, Hayvansal üretime yönelik, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği, kanatlı ve ipekböceği yetiştiriciliği, bitkisel üretime yönelik, kapama meyve bahçesi tesisi, fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği, kontrollü örtü altı yetiştiriciliği, kültür mantarı üretimi, yöresel ürünleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi, coğrafi işaretli, yerli gen kaynaklarını kullanarak, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretimi, coğrafi işareti olan gıdaların üretimi konulu projeleri kapsıyor.

Sezer SEZER


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER