Gazi güvende

Gazi Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mahmut Ulubay, hastane içerisinde ‘İş Sağlığı Güvenliği’ birimini vakit kaybetmeden kurduklarını ve Samsun’da örnek olduklarını ifade etti.

Gazi güvende

İş Güvenliği yasası ile birlikte özel işletmeler ve kamu kurumları iş sağlığı güvenliği konusunda çalışanlarını eğitirken kamu kurumları ise kendi içerisinde birim kurması gerek. Bazı alt yapı eksikliğinden dolayı kurulacak birimler 2017 yılına ertelenirken Gazi Devlet Hastanesi ise kolları sıvayarak kendi içerisinde birimini kurdu.

SAMSUN’A ÖRNEK OLDU

Samsun’da kamu kurumları arasında ilk ve örnek olduklarını ifade eden Başhekim Op. Dr. Mahmut Ulubay, “Diğer kurumlar da bizleri örnek alarak kendi içlerinde iş yeri sağlığı ve güvenliği birimi kurmak istediklerinde yardım talep ediyorlar. Gazi Devlet Hastanesi İş yeri Sağlık ve Güvenliği birimi yaklaşık 2 ay önce göreve başladı. 4 iş güvenliği uzmanı ve bir işyeri hekimi görev yapıyor. Gazi Devlet Hastanesinde çalışan tüm personelin 6332 sayılı iş güvenliği kanunu kapsamında sağlık muayenelerini yaptığımız gibi iş güvenliği eğitimini de veriyoruz. İş Güvenliği kanununda hastaneler çok tehlikeli sınıfa girdiği için en az yılda bir kere eğitimleri veriyor ve sağlık muayenelerini yapıyoruz. İş Sağlığı güvenliği birimi yöneticiye nerelerde eksikler ve sorunlar olduğunu ve bunlar için nasıl önlemler alınması gerektiğini bildiren bir birimdir. Bu kapsamda da birimimiz hastanemizi de elden geçirerek eksiklerimizi tespit ederek gerekli önlemleri alıyoruz. Personelle alakalı da özlük dosyalarını tutarak bunlarda eğitimleri ve muayenelerini saklıyoruz” dedi.

BİZ ERTELEMEDİK

Başhekim Op. Dr. Ulubay, “Kamu Kurumlarında İş Sağlığı Güvenliği birimi kurma zorunluluğu alt yapı eksikliğinden dolayı 2017 yılına kadar ertelendi. Fakat Gazi Devlet Hastanesi olarak biz ertelemek yerine vakit geçirmeden birimimizi oluşturduk. Birimimiz hastane içindeki iş güvenliği ile ilgili itinalı bir şekilde çalışma yürütürken bir tık daha ileriye giderek bu çalışma ile ilgili yazılım programı da hazırladı. Türkiye’deki tüm kamu kuruluşlarının kullanabileceği bir yazılım programı hazırlandı. 8. Uluslararası konferansta sunularak kabul gören programı kullanıyoruz. Yaklaşık bin 500 çalışanı olan bir hastanenin iş takibi kalem kağıtlarla olmayacağı gibi program aracılığı ile çalışmalar daha hızlı yürüyor” diye belirtti.

 

Sezer SEZER

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER