Fırıncılar Odası’nın  tarifesine uyulmuyor mu?

Samsunlu simitçi esnafı isyanda. Simitçi esnaf, Fırıncılar Odası’nın belirlediği fiyat tarifesine uymayan korsan satıcılar yüzünden zor durumda kaldıklarını belirterek, birliktelik çağrısı yaptı. Esnaf resmiyette 80 gram simit ve poaçanın 1 TL’ye satıldığını söyledi

Fırıncılar Odası’nın  tarifesine uyulmuyor mu?

Samsun’un İlkadım ilçesi Kale Mahallesi Kazımpaşa Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Simitçi Ş. Yusuf Kalkan, Fırıncılar Odası’nca belirlenen fiyat tarifesine uyulmadığını söyledi. Simitçi Kalkan, ayrıca kentte korsan simit atışı yapıldığını da ileri sürerek, korsan satışların vergisini veren simitçileri olumsuz etkilediğini belirtti.

ESKİDEN GÜNDE BİN 500 SİMİT SATIYORDUK
İşçi maliyetleri olsun vergi ve giderler olsun, fırıncı adına konuşmak zorunda kalıyoruz. Fırına yansıtan sıkıntılar, ister istemez biz satıcıları da etkilemekte. Fırınlar kazandığı ve kendilerini kurtardığı sürece bizim sıkıntımız yok. Ama yaptığı imalattan kar almadığı zaman biz olumsuz etkileniyoruz. Önceden simitte kar marjı düşüktü ama sürümden kazanıyorduk. Simit başına düşen karımız azdı ama şimdi onu bile kurtaramıyoruz. Günde 1000-1500 simit satarken, şimdi 100-200 satıyoruz. Buradan aldığın para 50 TL. Şimdi bu 50 TL'yi fırına mı, susama mı, vergiye mi hangisine vereceksin ki?" diye konuştu.

ADI ÜSTÜNDE, ‘KAÇAK SİMİTÇİ’ BUNLAR
Korsan simit satışına değinen Yusuf Kalkan, “4-5 simit 1 TL' olarak piyasaya çıkan simitçiler var. Zabıtalar da ellerinden geldiği kadar görevlerini yapmaya çalışıyor. Ama bunlar nihayetinde korsanlar. Adı üstünde kaçak simitçi bunlar. Biri gidiyor biri geliyor. Önünde maalesef durulamıyor. Buradan bütün simitçi arkadaşlara seslenmek istiyorum; bu tedbirler alınmadığı sürece bizim bu sorunlarımız düzelmez. Fırınlarla bir araya gelerek, tarifelere uymamız lazım. Herkesin Fırıncılar Odası’nın belirlediği fiyat listesine uyması gerekiyor”  şeklinde konuştu.

Tolga BİRGÜCÜ
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER