Fındıktan daha kazançlı

Ordu'nun Akkuş ilçesinde üretilen Akkuş Şeker Fasulyesi'nin kilosu 35 liraya kadar yükseldi. Fındıkta oluşan fiyatı katladığı yaklaşımları yapıldı.

Fındıktan daha kazançlı

Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, organik fasulyeye yoğun talep olduğunu belirterek, "Bu yıl 20 ton civarında organik fasulye üretimi oldu. Almanya'dan bir firma 100 ton organik fasulye talep etti, talebi karşılayamadığımız için ihracat yapamadık. Almanya'nın talebini inşallah önümüzdeki sene karşılayacağız" dedi.

İlçede üretilen organik fasulyenin fındık fiyatını üçe katladığını, talebin daha çok artmasıyla üreticinin de üretimi yaygınlaştıracağını vurgulayan Ahmet Kaya şunları söyledi:

"İlçemizde yetiştirdiğimiz fasulyenin diğer fasulyelere göre birçok farklı özelliği var. Aroması ve kendine has tadı, kokusu var. Fındığa göre de çok kazançlı. 1 kilo fındık 10 liradan satılırken, 1 kilo organik fasulyenin kilosu ise 35 lira. Biz fasulye hasadı başlamadan önce fasulye fiyatını açıklıyoruz. Üreticilerimizden fasulyeyi alıp paketleme tesisimizde talebe göre paketliyoruz. Markamızla paket halinde satıyoruz. Ayrıca İstanbul'da Türkiye genelinde şubeleri olan büyük bir marketle sözleşme imzaladık. Kilogramı 22 liradan depo teslimi markete 'Akkuş Şeker Fasulye' satmaya başladık. Ankara, İstanbul, Antalya ve İzmir'de bu marketin şubelerinde satılıyor. Yılda 300 ton fasulye üretimi yapılıyor, bunun 20 tonu organik fasulyeden oluşuyor. Sulama sistemi kurulmasıyla üretimin katlanarak daha da artmasını bekliyoruz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER