Fındıkta Rekolte Beklentilerin Altında!

Samsun’da geçen yıl 100 bin ton civarında olan fındık rekoltesinin kış ve bahar aylarında yoğun yağmurların da etkisiyle bu yıl 65 bin ton seviyesine gerilemesi bekleniyor. Düşük rekolte fındık fiyatlarının artmasına yarayacak

Fındıkta Rekolte Beklentilerin Altında!

Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 2016 yılı fındık rekolte tahmini çalışmalarını, komisyon üyelerinin katılımı ile tamamladı. Bu yılki tahmini fındık rekoltesinin bakanlık tarafından kısa bir süre içerisinde açıklanacağı öğrenilirken, Samsun'da geçen yıl yaklaşık 100 bin ton olan rekoltenin bu yıl büyük bir düşüşle yaklaşık 65 bin ton civarında olması bekleniyor.

TÜM TEMSİLCİLER ÇOTANAK SAYDI

Samsun Tarım Müdürlüğü'nün fındık bahçelerinde gerçekleştirdiği çalışmalara; Komisyonda görevli, İl Müdürlüğü, Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü, Karadeniz İhracatçılar Birliği, Fiskobirlik teknik elemanları ile Ziraat Odaları, Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odaları ve Ulusal Fındık Konseyi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi temsilcileri katıldı. Oransal yoğunluğa göre belirlenen sahil, orta ve yüksek kuşaktaki köylerde tespit edilen fındık bahçelerinde, işaretlenen dallarda çotanak sayımları yapılırken ve fındık rekolte tespit çalışmaları da çotanak sayımı esasına göre gerçekleştirildi.

TAHMİN HENÜZ AÇIKLANMADI

Komisyon üyelerinin arazi çalışmaları sonucunda elde ettikleri veriler esas alınarak, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür vekili Nail Kırmacı başkanlığında yapılacak toplantıda; İl Fındık Rekolte Tahmini, komisyonca karara bağlanacak.

65 BİN TON BEKLENTİLERİN ÇOK ALTINDA

Öte yandan bu yıl ki fındık rekolte tahmininin önümüzdeki günlerde bakanlık tarafından açıklanacağı duyuruldu. Edinilen bilgiye göre Samsun'da kış aylarında ve bahar başında yağan aşırı yağmurlar nedeniyle fındığın bu yıl rekoltesinin düşük olacağı tespit edildi. Geçen yıl 100 bin ton olarak gerçekleşen rekoltenin, bu yıl 65 bin ton seviyesine gerileyeceği belirtiliyor.

FINDIK FİYATI YÜKSELECEK

Fındık rekoltesindeki düşüş en fazla üreticiye yarayacak. Geçtiğimiz yıllar don olayları nedeniyle 15 liraya kadar çıkan fındık fiyatının bu yıl da düşük rekolte nedeniyle yükselişe geçmesi bekleniyor. Samsun'da Çarşamba Ticaret Borsası'nda fındık fiyatı dün itibariyle brüt 8 TL, net 7.70 TL'den üreticiden alınıyordu.Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER