Fındık İhracatı Dibe Çakıldı!

TİM'in verilerine göre iç pazarda fiyatı 9 lira seviyesine kadar düşen fındığın ihracatı adeta dibi gördü

Fındık İhracatı Dibe Çakıldı!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) nisan ayı ihracat rakamlarını açıkladı. TİM'in verilerine göre Samsun'da nisan ayında yapılan fındığın ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 86.5'luk bir düşüşle 803 bin dolar seviyesine geriledi. Geçen yıl nisan ayında Samsun'da yapılan fındık ihracatı 6 milyon dolar seviyesindeydi.

6 MİLYON DOLARDAN 803 BİN DOLARA GERİLEDİ

TİM'in açıkladığı nisan ayı ihracat rakamlarında sektörel bazda değerlendirildiğinde en büyük düşüş fındık ihracatında meydana geldi. Geçen yıl nisan ayında 5 milyon 914 bin dolarlık fındık ihracatının yapıldığı Samsun'da, bu yılın nisan ayında ise 803 bin dolar seviyesinde fındık ihracatı yapılabildi. Bu rakamlarla fındık ihracatı yüzde 86.41 düzeyinde gerileme gösterdi. Uzmanlar, iç piyasada kilosu 9 liraya kadar gerileyen fındıkta nisan ayında görülen ihracat düşüşünün dikkatle izlenmesi gerektiğini belirttiler.

HUBUBAT İHRACATI ARTTI

Sektörel bazda irdelendiğinde nisan ayında ihracatta artışın meydana geldiği sektörler ise hububat ve bakliyat sektörü ile otomotiv sektörü oldu. Geçen yıl Samsun'dan nisan ayında 5 milyon 333 bin dolarlık hububat ihracatı yapılırken, bu yılın nisan ayında ise bu rakam 6 milyon 283 bin dolara yükseldi. Geçen yıl otomotiv sektöründe 2 milyon 679 bin dolar seviyesinde ihracatın yapıldığı Samsun'da, bu yılın nisan ayında ise aynı sektördeki ihracat miktarı 4 milyon 152 bin dolar seviyesine çıktı. Samsun'dan yapılan balık ve su ürünleri ihracatı ise geçen yıl nisan ayındaki 7 milyon 389 bin dolar seviyesinde, geçen ay 5 milyon 260 bin dolar seviyesine düştü.

TOPLAM İHRACAT 32 MİLYON DOLAR

Tüm bu veriler değerlendirildiğinde Samsun'un nisan ayındaki toplam ihracatı ise 31 milyon 921 bin seviyesinde gerçekleşti. TİM'in verilerine göre geçen yıl nisan ayında Samsun'dan yapılan ihracat miktarı 37 milyon 650 bin dolar sevisindeydi.

RUSYA, SURİYE VE IRAK İHRACATI YİNE DİPLERDE

Türkiye İhracatçılar Meclisi Samsun'dan nisan ayında yapılan ihracat rakamlarını ülke bazında değerlendiren verileri de açıkladı. Buna göre Samsun'dan Rusya ve Irak'a yapılan ihracat rakamlarındaki düşüş hızla devam ediyor. Uçak krizi nedeniyle ticari ilişkilerin tamamen kesildiği Rusya'ya Samsun'dan bu yıl nisan ayında 350 bin dolar seviyesinde ihracat yapılabildi. Geçen yıl nisan ayında bu rakam 840 bin dolar seviyesindeydi. Suriye ile ihracat rakamları da son yılların en düşük seviyesine gerilmedi. Bu yıl nisan ayında Suriye'ye 76 bin dolarlık ihracat yapıldı. Geçen yıl bu rakam 226 bin dolar seviyesindeydi.

ENDONEZYA YİNE YÜZ GÜLDÜRDÜ

Samsun'dan yapılan ihracatın nisan ayında en fazla artığı ülke ise Türkmenistan ile Endonezya oldu.  Türkmenistan'a nisan ayında Samsun'da 2 milyon 167 bin dolarlık ihracat yapılırken, Endonezya'ya ise 1 milyon 618 bin dolar seviyesinde ihraca gerçekleştirildi. Endonezya ile Samsun arasındaki ihracat rakamı yüzde bin 159 oranında artış gösterdi. Türkmenistan'a yapılan ihracat ise geçen yıl nisan ayında 387 bin dolar seviyesini zor görmüştü. Samsun'un ihracat rakamlarının nisan ayında artış gösterdiği ülkeler ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Tunus oldu.

ALMANYA VE MISIR DA BÜYÜK DÜŞÜŞ

Samsun ihracatında nisan ayında gerileme görülen diğer iki ülke ise geçen yıl nisan ayında 1 milyon 165 bin dolarlık ihracata rağmen, bu yıl nisan ayında 596 bin dolar seviyesine gerileyen Mısır ile geçen yılın nisan ayında 6 milyon 566 bin dolar tutarında ihracat yapılmasına rağmen, bu yıl nisan ayında 2 milyon 261 dolar seviyesine gerileyen Almanya oldu.


Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER