'Fındığı İşleyerek Satın'

KFİBB Başkanı Edip Sevinç, Samsun’da ve Karadeniz’de fındık ihracatında meydana gelen büyük gerilemenin nedenini ‘spekülasyon’lara bağladı. Sevinç, “Samsun, fındığı işleyerek satarsa, fındık ihracatından sağladığı gelir de artar” dedi

'Fındığı İşleyerek Satın'

TİM’in verilerine göre nisan ayında Samsun’da dolar bazında yüzde 86.42 oranında azalmanın meydana geldiği fındık ihracatında, miktar olarak da gerileme yaşandığı ortaya çıktı. Geçen yıl nisan ayında 427 ton olan Samsun’dan gerçekleştirilen fındık ihracatı, bu yılın nisan ayında 112 tona kadar geriledi. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Edip Sevinç, “Fındık alımlarına devlet müdahalesi geleceği spekülasyonları yüzünden talepleri karşılayamadık” dedi.

FINDIK İHRACATINDA BÜYÜK GERİLEME

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'in verilerine göre sektörel bazda incelendiğinde Samsun'da nisan ayında 803 bin dolar seviyesinde fındık ihracatı yapıldı. Oysaki geçen yıl nisan ayında bu rakam 5 milyon 914 bin dolar seviyesindeydi. Yani bu yılın nisan ayında Samsun'dan fındık ihracatı yüzde 86.41 oranında gerilemiş durumda. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Edip Sevinç, Samsun’da nisan ayında fındık ihracatında yaşanan bu gerilemenin nedenleri başta olmak üzere, Samsun’da fındık ihracatının artırılabilmesi için yapılması gereken çalışmalarla ilgili Gazete Gerçek’in sorularını yanıtladı.

GEÇEN YIL FINDIK AZ, FİYAT YÜKSEKTİ

Samsun'dan Nisan ayında yapılan fındık ihracatının bir önceki yıl aynı ayda yapılan ihracata göre önemli oranda düşmesini doğru analiz edebilmek için öncelikle Türkiye'nin genel fındık ihracatındaki gelişmeleri incelemek gerektiğini ifade eden Edip Sevinç, “Bilindiği gibi 2015 Nisan ayında ihraç edilen fındıklar 2014 ürünü fındıklardır ve Mart 2014 ayında meydana gelen zirai don nedeniyle 2014 ürünü fındık rekoltesi beklenenin çok altında gerçekleştiğinden fiyatlar doğal olarak yükselmiş, buna bağlı olarak da fındık ihracat tarihindeki en yüksek birim fiyatlarla fındık ihraç edilmiştir. Öyle ki 2015 yılında 2 milyar 827 milyon dolar fındık ihracatı gerçekleştirilerek tüm zamanların rekoru kırılmıştır. Nisan 2016 ayında ihraç edilen fındıklar ise 2015 ürünü fındıklardır ve Türkiye rekoltesi herhangi bir afetten etkilenmeyip normal seviyelerinde olduğu için, fiyatlar doğal olarak bir önceki döneme göre önemli ölçüde gerilemiştir. Fındık ihracatımızda meydana gelen değer bazındaki azalmanın en önemli nedeni fiyatlardaki bu gerilemedir” dedi.

PAZARA FINDIK GELMEDİ, İHRACAT DÜŞTÜ

Bunun yanında düşüşe neden olan diğer önemli bir etkenin ise, son aylarda belli kesimlerin yaptıkları propaganda ile pazara fındık gelmemesi ve fındık alımlarına devlet müdahalesi geleceği gibi haberlerin etkisi olduğunu ifade eden Edip Sevinç, “Bu durum, bir belirsizlik ortamı yaratmış, bunun sonucunda ihracatçılarımız dışarıdan gelen talepleri karşılayamamış ve bu talepler maalesef rakip ülkelere yönelmiştir. Bunun kaçınılmaz sonucu olarak geçen yıl 17 bin 831 ton olan Nisan ayı Türkiye fındık ihracatı bu yıl 1170 ton azalarak 16 bin 661 ton olarak gerçekleşmiştir” diye konuştu.

SAMSUN DA OLUMSUZ ETKİLENDİ

Samsun özeline bakıldığında da bu gelişmelerin yansıması olarak olumsuz bir tablonun ortaya çıktığını vurgulayan Sevinç, “2015 Nisan ayında 427 ton olan Samsun ilinden gerçekleştirilen fındık ihracatının yukarıda belirtilen nedenlerle 2016 Nisan ayında 112 tona gerilemiş olması, birim fiyatın düşmesinden kaynaklanan değer bazındaki düşüşün daha da büyümesinde önemli bir rol oynamıştır” dedi.

FINDIĞI İŞLEYEREK SATMALISINIZ

Samsun'da fındık ihracatının daha da arttırılabilmesi için neler yapılması gerektiği konusunda da ayrıntılı bilgiler verdi. Fındık ve mamulleri sektörünün 2023 yılı hedefini 350 bin ton/iç karşılığı 3,5 milyar dolar olarak belirlediğine işaret eden Edip Sevinç, “Söz konusu hedeflere ulaşılabilmesi için fiyat istikrarının sağlanması, suni fiyat oluşumlarına prim verilmemesi ve fiyatların arz/talep dengesi içerisinde kendi dinamikleri ile oluşmasına izin verilmesi gerekmektedir ki bu kriterler sağlandığı takdirde tüketimin artması ve Samsun İlinden yapılan ihracatın artması kaçınılmazdır. Diğer taraftan işlenmiş fındık ihracatımızın artırılması gerekmektedir. Samsun ilimizde entegre tesislerin artmaya başlaması bu bağlamda olumlu bir gelişmedir” diye konuştu.

BU YILKİ HEDEF 2,2 MİLYAR DOLAR

Fındık ihracatında bu yılki hedefin 1 Eylül 2015-31 Ağustos 2016 döneminde yaklaşık 240 bin ton/iç karşılığı 2,2 milyar dolar olduğunu ifade eden Edip Sevinç, bu meblağda Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği üyelerinin payının ise yüzde 65-70 civarında olmasının beklendiğini de kaydetti. Fındık fiyatındaki gerileme nedeniyle 1 Eylül 2015 tarihinde başlayan 2015-2016 fındık ihracat sezonunun özellikle ilk aylarında ihracatın miktar bazında arttığını ve bu artışın 2015 yıl sonunda 22 bin tona ulaştığını dile getiren Sevinç, “Ancak yukarıda belirtilen olumsuz gelişmeler sonucunda meydana gelen belirsizlik ihracattaki artışı yok denecek kadar azaltmış olup, Nisan 2016 sonu itibariyle artış ancak 23 bin tona ulaşabilmiştir. Diğer bir ifade ile sezonun ilk 4 ayında (Eylül-Aralık) 22 bin ton artış sağlanmış iken ikinci 4 aydaki artış sadece bin ton ile sınırlı kalmıştır. İşin daha da vahimi sadece Nisan ayına bakıldığında yukarıda da belirttiğim gibi Nisan 2016 ayı ihracatımız maalesef bir önceki yıl Nisan ayı ihracatımıza göre 1170 ton az gerçekleşmiştir” dedi.Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER