06 Kasım 2016 Pazar 10:51
'FETÖ'ye bağlı sofi grupları var'

Türk Ocağı Samsun Şubesi tarafından dün ‘Dünya denkleminde din iktidar ve cemaat ilişkileri’ başlığı altında konferans gerçekleştirildi. Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nadim Macit’in katılımı ile yapılan konferansta Fettullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) yapısı ve ılımlı İslam konuları hakkında bilgi verildi. Konferansın açılış konuşmasını yapan Türk Ocağı Samsun Şube Başkanı Serkan Şen, “Din insan ruhunun beslendiği en temel kaynak olarak anılır. Bu bağlamda bireylerden oluşan cemiyet için dinin vazgeçilmez bir yönü vardır. Cemiyeti ilgilendiren meselelerde din merkezi yönlendirmeler her daim sonuca varmıştır” dedi.

İSLAM COĞRAFYASI ‘ÖTEKİ’ KONUMDA

Başkan Şen’in ardından daha sonra, ‘Dünya denkleminde din iktidar ve cemaat ilişkileri’ konulu konferansın konuşmacısı Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nadim Macit söz aldı. Macit “Bugünkü konu hem hassas hem de Türkiye’de çok anlaşılmış bir mevzu değildir. Türkiye’de ve İslam coğrafyasında İslam dediğimizde anlaşılan şeyin ne olduğunu, İslam’ın sadece din değil, dinin haricinde de çok şey ifade ettiğini bilmek lazım. 1990 yılından sonra dünya sisteminin değiştiği ve bunun soğuk savaş dönemindeki sisteme benzemediğini iyi görmek lazım. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Pentagon’un yeni haritasında ‘Öteki kim?’ sorusu soruluyor. İslam coğrafyasının öteki olması kararlaştırılıyor. İslam coğrafyasını dönüştürmek için de düğmeye basıldı” diye belirtti.

‘ÇOCUKLARIMI DAHİ İŞTEN ATTILAR’

Macit, “Dinler arası diyalog maalesef Türkiye’de dinden ve imandan bahseden, hayatlarını dini açıdan tanzim ettiklerini iddia eden kesimler Batı’ya hizmet ederek onlar için çalışmıştır. Fetullah Gülen’in yapısı Türkiye’de siyasetçi, bürokrat, asker, yazar ve sanatçı gibi topluma yön verecek çoğu isimle görüşmüştür. Bazıları bu yapıyı nasıl böyle oldu diye nitelendiriyor. Bunlara verilecek en güzel cevap ‘Üfürükten tayyare selam söyle o yare’dir. Bu yapıyı iktidar yapan siyasetçilerdir. Hangi siyasi parti diye sorarsanız hepsidir. Özal ve Demirel de dahil olmak üzere herkes mektup yazarak göreve gelen bazı isimlerin önünün açılması istenmiştir. Diyanet de bu işin parçası olmuştur. ABD projesini Türkiye siyaseti gönüllü bir şekilde yapmıştır. Bu yapı ile ilgili yazdıklarımdan dolayı başıma gelmeyen kalmadı. İlahiyatta barınamadığım gibi çocuklarım dahi işten çıkartıldı. Beni Müslüman düşmanı ilahiyatçı ilan ettiler” diye kaydetti.

FETÖ ESAS OĞLANDIR

Macit, “Şimdi ise herkes konuşuyor. Bugün bu yapı ile ilgili konuşmak kolay. Nasıl olsa arkasında iktidar yok. Türkiye’de bu meselelerin bu hale gelmesinin birinci sebebi ilahiyatçılardır, ikincisi Diyanet, üçüncüsü siyaset, dördüncüsü ise devletin kurumlarıdır. Şimdi bunu paylaşsınlar fakat adil şekilde paylaşsınlar. Bu kurumlar samimi ise bu yapının ebesi kimdir? Araştırılıp bulunsun. Bu süreçle ilgili mücadele başka bir yere çekilmeden ve samimi bir şekilde yapılmalı. Aksi taktirde bu yapının bağlı olduğu kurumlar ve ülkedeki tehdit ortadan kalkmış sayılmaz. ABD’nin Deniz Kuvvetlerine bağlı değişik raporlar yayınlayan bir kurum var. Bu kurumun yayınladığı bir rapordan birisi ayarlı İslam ağı ve sivil İslam raporlarıdır. Bu iki raporlarda İslam coğrafyasındaki ortaklar belirtiliyor. Türkiye’deki ortak öncelikle FETÖ olduğu belirtilirken, bunun yanında bazı sofi gruplarının da ortak olduğu belirtiliyor. FETÖ esas oğlandır. Figüranları ise halen devam ediyor. Bu gruplarından birisi daha önce verdiği bir röportajında en iyi İslam’ın ABD’de yapıldığını söylüyor. Aynı raporda ise Türkiye’deki milliyetçi grupların Şamanizm ile anılması için çalışmalar yapılması gerektiğini belirtiyor” diye konuştu.

 

Sezer SEZER

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.