'FETÖ'cülerin istifasını alın'

TOBB, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'na gönderdiği 'çok gizli' ibareli yazıda, FETÖ ile irtibatlı oda üyesi işadamlarının 'istifalarını isteyin' talimatı verdi. İstifa etmeyenlerin isimleri STSO tarafından TOBB'a, TOBB tarafından da bakanlığa bildirilecek. Çıkarılacak KHK ile FETÖ ile irtibatlı oldukları iddia edilen işadamları ihraç edilecek

'FETÖ'cülerin istifasını alın'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Samsun iş dünyasının temsilcisi durumundaki Ticaret ve Sanayi Odası ile Samsun Ticaret Borsası'nda, FETÖ'cülerin ayıklanması için 'çok gizli' ibaresiyle yazı gönderdi. TOBB'dan gönderilen yazıda, FETÖ ile irtibatlı ya da aidiyeti olanlardan istifalarının istenmesi, istifa etmemeleri halinde ise bakanlık tarafından görevlerinden alınabilmeleri için isimlerinin TOBB'a bildirilmesi talimatı verildi.

ÇOK GİZLİ İBARESİYLE GÖNDERDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), FETÖ Terör Örgütü ile bağlantılı kişilerin bir an önce tespit edilip uzaklaştırılması için düğmeye bastı. Daha önce devletin bu kapsamda attığı tüm adımların da desteklendiği açıklaması yapan TOBB, kendisine bağlı oda ve borsalarda da gerekli işlemleri başlattı. Bu kapsamda, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ile Samsun Ticaret Borsası'na 'çok gizli' ibaresiyle gönderilen yazıda, "Odanın organları olan meslek komitesi, meclis, disiplin kurulu ve yönetim kurulu üyeleri içerisinden FETÖ ile irtibatlı ya da aidiyeti bulunan üyelerden istifalarını isteyin. İstifa etmeyenlerin isimlerini ise TOBB aracılığıyla bakanlığa bildirmek için bir yazıyla bize bildirin" talimatı verdi.

KANUN YETKİ VERMİYOR

TOBB'un söz konusu yazıyı göndermesinin gerekçesinin, TOBB bünyesindeki oda ve borsaların organları olan meslek komitesi, meclis, disiplin kurulu ve yönetim kurulu üyelerinin seçimle işbaşına gelmesinden kaynaklandığı belirtildi. 5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu'nda, oda ve borsa organlarının üyelerinin organ kararı ile üyeliğinin düşürülebilmesine imkan veren bir hüküm bulunmuyor.

İHRACI BAKANLIK YAPACAK

Söz konusu düzenlemelerde organı görevden alma yetkisi sadece Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nda bulunuyor. Organların seçimle göreve gelmesi nedeniyle görevden alma gibi bir yetkisi olmayan TOBB, çıkarılması planlanan Kanun Hükmünde Kararname ile kamu kurum niteliğindeki meslek kuruluşları ve odalarda da kurumsal veya şahıs bazında tüm görevden almalara ilgili bakanlıkların yetkilendirilmesine yönelik düzenlemeye de zemin oluşturuyor.

STSO YÖNETİMİ TOPLANDI

TOBB'un söz konusu yazısının ardından Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu dün yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelerek, uzun bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda isimleri bildirilecek FETÖ üyeleri ile ilgili kapsamlı bir çalışma yapıldığı belirtiliyor. Hatırlanacağı gibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Muharrem Durmuşoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ ile bağlantılı olduğu iddiasıyla oda yönetimince dışlanmış, istifası istenmişti. İstifa etmeyen Durmuşoğlu, o tarihten bu yana sırra kadem bastı. Valilik tarafından açıklanan listede aranan işadamları arasında yer alan Durmuşoğlu halen firari durumda bulunuyor.

İSİMLER NASIL BELİRLENECEK?

Öte yandan STSO içinde, FETÖ ile bağlantılı isimlerin nasıl tespit edileceği konusu sıkıntı yarattı. Bu isimlerin hangi kritere göre belirleneceği, şirketleri kapatılan isimlerin mi yoksa, FETÖ'cü ortağı olan kişilerin de listeye dahil edilip edilmeyeceği konusunun, oda yönetiminde tartışıldığı belirtiliyor.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurmak istediğimiz Başkan Murzioğlu, toplantıda olduğu için daha sonra geri dönüş yapacağını söylemesine rağmen telefonlara bakmadı.

 

 

Gülsüm ATİK

 

 

 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER