FETÖ'cü komutanın diğer kızı da uzaklaştırıldı

OMÜ'de usulsüz belgelerle öğretim görevlisi yapıldığı YÖK raporuyla belirlenen, FETÖ'den tutuklanan komutanın kızının sözleşmesinin feshedilmesinin ardından, Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde araştırma görevlisi diğer kızı da OMÜ'den uzaklaştırıldı

FETÖ'cü komutanın diğer kızı da uzaklaştırıldı

Giresun’un Alucra ilçesindeki helikopter kazasında yaralı kurtulan eski Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru, FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanırken, OMÜ Meslek Yüksekokulu'na komutanın talebi ile usulsüz belgelerle öğretim elemanı olarak alındığı YÖK'ün denetim raporlarına giren kızı Ş.Ç.'nin üniversite ile olan sözleşmesi feshedilmişti. OMÜ Rektörlüğü'nün Mustafa Doğru'nun Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde araştırma görevlisi olan diğer kızı N. Doğru'nun da görevine son verildi.


ÖĞRETİM ELEMANI YAPILDI


FETÖ/PDY terör örgütü soruşturmasından gözaltına alınan ve kazada yaralandığı için tedavi altında bulunan Tuğgeneral Mustafa Doğru, tedavisinin tamamlanmasının ardından tutuklandı. Prof. Dr. Hüseyin Akan'ın rektörlüğü döneminde OMÜ'ye öğretim elemanı olarak alınan Mustafa Doğru'nun kızı Ş.Ç.'nin, diploması sonrasındaki mesleki tecrübesi yetersiz olduğu ve atanması için gerekli olan iki yıllık tecrübe şartıyla ilgili belgelerin sahte olduğu bilindiği halde, OMÜ Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü'ne öğretim elemanı yapıldığı ortaya çıkmıştı.


DİĞER KIZI DA OMÜ'DEYMİŞ


FETÖ'den tutuklanan Mustafa Doğru'nun niğer kızı N. Doğru'nun da yine Hüseyin Akan'ın rektörlüğü döneminde Eğitim Bilimleri Enstitüsü'ne 'araştırma görevlisi' olarak alındığı ortaya çıktı. N. Doğru'nun babasının tutuklanması ve kızkardeşinin sözleşmesinin feshedilmesinin ardından hakkında soruşturma açıldığı ve geçen hafta OMÜ yönetimi tarafından görevine son verildiği öğrenildi.


M.G ŞİKAYET ETMİŞTİ


FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan Tuğgeneral Mustafa Doğru'nun kızı Ş.Ç.'nin OMÜ Çocuk Gelişimi Bölümü'ne, iki yıllık çalışma tecrübesi varmış gibi gösterilerek atandığı gündeme gelmişti. Aynı bölümde çalışan öğretim elemanı M.G, bu atamayla ilgili şikayetlerinin ardından Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'na kadar şikayette bulunmuş, Başsavcılık da konuyu YÖK'e iletmişti. Ardından OMÜ yönetiminin baskısına ve mobbing uygulamalarına maruz kaldığı iddia edilen ve görevine son verilen M.G’nin okuluna geri dönebilmek için Danıştay’a yaptığı karar düzeltme başvurusunun ise bugünlerde karara bağlanması bekleniyor.


YÖK YARGILANMALARINI İSTEDİ


YÖK tarafından şikayetle ilgili yapılan soruşturmada ise eski Rektör Hüseyin Akan ve bir öğretim üyesi dışında, komutanın kızının göreve alınması sırasında sahte belgelere göz yumdukları iddiasıyla Doç. Dr. K.I, Doç. Dr. S.Ö ve Yard. Doç. Dr. Y.B, Prof. Dr. S.M'nin yargılanmasına karar verilmişti. OMÜ yönetiminin, Ş.Ç.'nin sözleşmesini feshetmesinin ardından söz konusu usulsüz alımla ilgili denetim raporunda yargılanmalarına karar verilen 4 akademisyenle ilgili nasıl bir işlem yapılacağı da merak ediliyor.

 

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER