'FETÖ'cü Değilim' Kuyruğu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'At izi it izine karışıyor' sözlerinin ardından kamudan ihraç edilen FETÖ mağduru memurlar için umut ışığı belirdi.

'FETÖ'cü Değilim' Kuyruğu

Başbakanlık'ta oluşturulan itiraz kurulu dün itibariyle çalışmaya başladı. Samsun Valiliği’ndeki OHAL Bürosu'na daha ilk gününde adeta itiraz patlaması yaşandı. İhraç edilen kamu çalışanlarının hemen hemen tamamına yakını, ihracına itiraz etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘At izi it izine karışıyor’ uyarısının ardından Başbakanlık bünyesinde, FETÖ operasyonlarında meslekten atılan ve mağdur olduğunu iddia eden memurlar için oluşturulan kurul, Kurban Bayramı'nın hemen ardından dün itibariyle çalışmalarına başladı. Samsun Valiliği bünyesinde kurulan OHAL Bürosu da, daha ilk gününde sayıları 1000'e ulaşan itiraz dilekçesini işleme koymak için yoğun mesaiye başladı.

OHAL BÜROSU'NDA KRİZ MASASI

Ankara’da Başbakanlık bünyesinde oluşturulan kurula itirazların incelenerek ulaştırılması için Samsun Valiliği bünyesindeki OHAL Bürosu'nda da kriz masası oluşturuldu. Dün itibariyle meslekten ihraç edilen ve suçsuz olduklarına inanan MEB çalışanı öğretmenler ile kamudan ihraç edilen kamu personelleri bu kurullara itiraz dilekçesi ile yazılı veya sözlü başvuruda bulunmaya başladı. Samsun Valiliği OHAL Bürosu'nda oluşturulan kurul da bu başvuruları değerlendirmeye başladı. Samsun OHAL Bürosu'nda oluşturulan itiraz kurulu, Başbakanlık ile koordineli olarak çalışarak tüm itirazları Başbakanlık’a iletecek. İtirazda bulunan kişilerle ilgili hem istihbarat birimleri tarafından, hem de kendi kurumlarında tekrar inceleme yapılmaya başlandı.

HER BAKANLIĞIN TEMSİLCİSİ BULUNACAK

Ankara'da Başbakanlık Müsteşarı’nın gözetiminde, Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda çalışacak olan kurulda ise, tüm bakanlıklardan temsilciler bulunuyor. Kurban Bayramı öncesi açıklanan kurulun, Başbakanlık bünyesinde hemen oluşturuldu ve bayram tatilinin sona ermesiyle daha yoğun şekilde çalışmaya başladı.

EN FAZLA BAŞVURU EĞİTİMDEN

Samsun Valiliği bünyesinde oluşturulan itiraz kurulu da, kendilerine ulaştırılan itirazları, detaylı inceleme yapılmak üzere Ankara’ya göndermeye başladı. Şimdiye kadar binin üzerinde itirazın yapıldığı Samsun'da valilikler, özerk yapılarından dolayı üniversiteler ve belediyelere ilişkin itirazları değerlendirmiyor. Samsun'da OHAL Bürosu'na yapılan itirazların büyük bölümünün eğitim camiasından geldiği, FETÖ ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle ihraç edilen çok sayıda öğretmenin itirazda bulundukları öğrenildi.

HESAP HAREKETLERİNE BAKILIYOR

Kurula itirazda bulunan kişilere ilişkin iddialar ise, detaylandırılarak tekrar incelemeye alınıyor. Kişiyle ilgili bilgiler, bir yandan kurumlarına gönderilerek yeniden bir araştırma yapılması istenirken, diğer yandan da istihbarat birimleri, kişiye ilişkin detay bilgilere ulaşarak iddiaların doğruluk derecesine bakıyor. Özellikle banka kayıtlarına ilişkin itirazlarda kişinin hesap hareketleri tek tek incelemeye alınıyor. Kişinin itirazının, kendisine ait görünen, ancak kendisinin kullanmadığı bir telefonun kullanımına ilişkin ise kayıtlarının detaylarına bakılacak. Kişinin gerçekten o telefon üzerinden temas kurup kurmadığı belirleniyor.

KENDİLERİNİ AKLAMAYA ÇALIŞIYORLAR

Samsun OHAL Bürosu'na yapılan başvuruların büyük bir çoğunluğunun Aktif Eğitimciler-Sendikası üyesi oldukları için ihraç edilen öğretmenlerden geldiği, bunun yanı sıra Eğitim Bir-Sen, Eğitim-İş ve Eğitim-Sen üyesi oldukları halde ihraç edilen öğretmenlerin de itiraz başvurusunda bulundukları öğrenildi. Darbe girişimine kadar Aktif Eğitim-Sen üyesi olmaya devam eden öğretmenlerin büyük bir çoğunluğunun bu sendikaya üye olurken, ‘arkadaş baskısı ve idareci baskısı’na maruz kaldıklarını, mobbing yüzünden sendikadan istifa edemediklerini söyledikleri belirtiliyor.

BANK ASYA’DA HESABI OLANLAR…

15 Temmuz sonrası ihraç gerekçelerinden birisi olan FETÖ’nün finans kaynağı olan Bank Asya’ya hesabı bulunan çok sayıda kamu görevlisinin ise, aktif olarak bu hesabı kullanmadıklarını belirttikleri, kira ödemesi gibi zorunlu durumlar nedeniyle bu bankada hesaplarının olduğunu belirterek, bu durumu belgeleyen evrakları dilekçeleriyle birlikte OHAL Bürosu'na sundukları öğrenildi.

BİLGİSAYAR PROGRAMLARI

Edinilen bilgiye göre; itiraz dilekçelerinde ayrıca FETÖ üyelerinin kendi aralarında özel olarak iletişimlerini sağlayan şifreli yazışmalarının saklandığı özel programı (By-Lock) kesinlikle kullanmadıklarını belirttikleri, FETÖ ile bağlarının olmadığını anlatan belge ve delilleri dilekçelerine ekleyerek, itirazda bulundukları da öğrenildi.

YENİ BİR KHK İLE GERİ DÖNECEKLER

İtirazları haklı bulunan kişilerin geri dönüşleri ise yine yeni bir Kanun Hükmünde Kararname ile olacak. İtirazları incelenerek sonuca bağlananlardan haksız yere ihraç edildiği sonucuna varılanlar, çıkarılacak yeni bir KHK ile işlerine iade edilecekler. Valiliğin açıkladığı rakamlara göre FETÖ soruşturmaları kapsamında Samsun'da şimdiye kadar 1116 kamu çalışanı görevinden ihraç edildi.

Gülsüm ATİK

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER