13 Ekim 2016 Perşembe 09:30
FETÖ yüzünden cemaatler de hedef alındı

İLMİ VE FİKRİ ARAŞTIRMALAR MERKEZİ CEMAATİ: 15 TEMMUZ MİLLETE SUİKAST

Samsun'da İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi kurucularının önde gelen isimlerinden İhsan Şenocak, 15 Temmuz darbe kalkışmasının İslam’ın birikimini sömüren, istismar eden bir grubun millete ve bu ülkenin mukdesatına suikasti olduğunu söyledi. FETÖ’nün inançlı insanları 'Allah' ile aldattığını ifade eden Şenocak, "Allah ile aldatmak, aldatmanın en tehlikelisidir. Maalesef ki 15 Temmuz'da bu tahakkuk etti. Tarihte bu şekliyle, bu aldatmanın bir benzeri, örneği yok. Maddi planda manevi planda, Türkiye'nin en zeki evlatlarına yanına çeken bu grup, millete suikast düzenlemiştir" diye konuştu.

28 ŞUBAT’TA DA AYNISINI YAPTILAR

FETÖ darbe girişimini fırsat bilerek, diğer cemaatlerin varlıklarının sona erdirilmesine yönelik ikinci darbenin vurulmak istendiğini söyleyen İhsan Şenocak, "28 Şubat'ta da aynı şekilde bir takım insanları tekkelerin içine soktular. Sonra da milletin zihninde tasavvuf deyince orada yaşanan hadiseler canlandı. Şimdi de cemaat, cemiyet, İslam'a hizmet deyince birilerinin aklına, 15 Temmuz'daki suikasti getirmek istiyorlar. Bu, millete vurulacak ikinci bir darbe olur" görüşünü dile getirdi.

CEMAAT ADAM YERLEŞTİRMEZ, YETİŞTİRİR

Türkiye'deki diğer cemaat ve tarikatların devlete adam yerleştirmek gibi bir amaçları olmadığını savunan İhsan Şenocak, "Cemaatler adam yetiştirir, devlete adam yerleştirmez. Adam yerleştirmek, devletin uhdesindedir. İlgili kurumları vardır, sınavlar açar. Eğer cemaatler adam yerleştirme gayreti içinde olurlarsa, ikinci bir devlet yapılanması olur ki bu da diğer insanların hukukunun çiğnenmesi anlamına gelir. Tarikat ve cemaatlerin kapatılması düşünceleri, İslam'ı kirletmeye matuf, İslam’ı umut olmaktan çıkarmak için yapılan manipülasyonlardır. Cemaetlerin böyle bir talep içinde olduklarına ihtimal vermiyorum. Birkaç tane yanlış örnekten hareketle, cemaatleri karalamak, Türkiye'de ikinci darbe olur" dedi.

DERGİMİZİ KAPATTILAR, MAHKEMELİK OLDUK

17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişiminden önce kendilerinin de FETÖ'nün baskılarına maruz kaldıklarını anlatan Şenocak, "Bizim bir dergimiz vardı. Adı İnkişaf. 4. sayısı diyalog ile alakalıydı. Sırf bu yazıdan dolayı dergimiz kapatıldı. Ayrıca internet sitesini de kapattılar. Yani FETÖ diğer cemaatları da mağdur etti" diye konuştu.

DIŞ GÜÇLER İSLAM’I KUŞATACAKLARDI

15 Temmuz sonrasında yaşanan gelişmelerin, bu yapının küresel güçlerle ne derece yakın bir ilişki içerisinde olduğunu ortaya koyduğunu vurgulayan Şenocak, "Bakın dünyanın her yerinde okulları var. Türkiye ise Afrika'da büyükelçilik açmakta zorlanıyor. Türkiye'ye büyükelçilik açtırmayanlar bu yapıya neden okul açtırmıştır, müsade etmiştir. Çünkü bunların üzerinden İslam'ı kuşatacaklardı. İçeride Müslüman kimliğiyle birşeyler yapacaklardı ama dışarda küresel güçler adına İslam'ın sömürülmesine maşa olacaklardı" dedi.

NUR TALEBELERİ TEDİRGİNLİK İÇİNDE

FETÖ yapılanmasından Nur talebelerini mutlaka ayırmak gerektiğinin altını çizen İhsan Şenocak, "Risale-i Nur okuyan talebelerimiz var. Bunlar bütün mevcudiyetleriyle İslam'a bağlı insanlarımız. Diğer cematler de aynı şekilde. Şu anda Risale-i Nur talebelerine öyle ifadeler söylüyorlar ki. Ama onlar kendi öğrencilerine bizi alsalar, hapse atsalar, medresimizi kapatsalar yine de Cumhurbaşkanının yanından ayrılmayın diye tembihte bulunuyorlar" diye konuştu.

MENZİL CEMAATİ: DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ

Samsun'da etkin bir cemaat çevresine sahip olan gruplardan birisi de Menzil cemaati. Samsun Semerkand Vakfı Başkanı Zekai Murzioğlu, 15 Temmuz darbe girişimi karşısında, her zaman Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanında olduklarını belirterek, "Cumhurbaşkanımızın söylediği üzere, milli irade nöbetlerimizde her birimimizle devletimizleyiz" dedi.

DOĞRU İLE YANLIŞI AYIRIN

15 Temmuz sonrasında cemaatlere yönelik bir tepki algısı yaratılmak istendiğini de dile getiren Murzioğlu, "15 Temmuz sonrasında bu şekilde hamle yapanlar oldu. Doğru ile yanlış ayrımı yapılmaksızın bize karşı suçlamalar oldu. Bazı basın organlarında da bu yönde yayınlar izlendi. Ancak biz bunlara hiç bakmıyoruz. Biz doğru bildiğimiz yolda, doğru adımlarla ilerliyoruz. Biz her zaman devletimizin yanında olduk. Bundan da hiçbir zaman taviz vermeyeceğiz" açıklamasını yaptı.

İNSANLARIN BAKIŞ AÇISI DEĞİŞTİ

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin, cemaatlere yönelik toplum üzerinde olumsuz bir etki yarattığını da dile getiren Zekai Murzioğlu, "Bunu özellikle sohbetlerimizde hissediyoruz. Yeni tanıştığımız insanların bizlere bakış açısı çok farklılaştı. Bizleri tanıyana kadar bir zorluk yaşıyoruz. FETÖ bu anlamda cemaatlere de büyük zarar verdi" diye konuştu.

BÜROKRATLARI İLE BASKI YAPTILAR

15 Temmuz öncesinde de bu yapının bazı baskılarına maruz kaldıklarını dile getiren Zekai Murzioğlu, "Kendilerinin bildikleri, tasavvuf ehli olan kardeşlerimize bazı sindirme politikaları oldu. FETÖ'nün bürakratları bazı kardeşlerimizin işlerine zorlaştırma yoluna gidiyorlardı" dedi.

Anahtar Kelimeler:
15 TemmuzFetö
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.