FETÖ tutuklusu eski rektörden itiraf

FETÖ bağlantısı nedeniyle KHK ile kapatılan Canik Başarı Üniversitesi’nin tutuklu Rektörü Prof. Dr. Y.B., yargılandığı davada verdiği ifadede, üniversitenin kurulması sırasında Canik Belediyesi tarafından arsa tahsisinde birçok kolaylık sağlandığını söyledi

FETÖ tutuklusu eski rektörden itiraf

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Canik Başarı Üniversitesi’nde akademisyenlerin yargılandığı davada, Rektör Prof. Dr. Y.B., üniversitenin kuruluşu sırasında Canik Belediyesi’nden gördüğü desteği itiraf etti. Y.B., “Canik Belediye Başkanlığı tarafından arsa tahsisinde bir çok kolaylık sağlandı” dedi.
GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞTÜ
Samsun Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Şuçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen FETÖ operasyonu kapsamında tutuklanan Canik Başarı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Y.B.’nin, mahkeme salonunda verdiği ifade gündeme bomba gibi düştü. Prof. Dr. Y.B.'nin de bulunduğu akademisyen, doktor, avukat ve iş adamı ile emekli öğretmenden oluşan 10'ü tutuklu 51 kişinin silahlı terör örgütüne üye olma, terörizmin finansmanın önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet suçlarından yargılanmalarına devam edildi. Sanık sayısının fazla olması nedeniyle adliyenin konferans salonunda görülen davada, Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan sanıklar sağlık problemlerini öne sürerek tahliye talebinde bulundular.
ESKİ REKTÖRDEN İTİRAF GİBİ İFADE
Tutuklu olarak yargılanan Canik Başarı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Y.B. sağlık sorunlarını gerekçe göstererek tahliye talebinde bulundu. Canik Başarı Üniversite’sinde ‘bütün iyi niyetiyle’ görev yaptığını söyleyen Y.B, “30 yıllık akademisyenim. Bu güne kadar binlerce öğrenci yetiştirdim. Nerede bir yara varsa merhem olmak için bu ülkeye yararlı olmak istedim. Ben bir terörist değilim. Bu ülkenin yetiştirmiş, devletin yurt dışına götürmüş biriyim. OMÜ'de profesör olarak görev yaparken kurucu vakfın talebiyle Canik Başarı Üniversitesi’nin kurucu rektörü olarak atandım. Üniversitenin kapanmasından 6 ay öncesine kadar YÖK'ün kararıyla güvenlik soruşturmalarından geçerek yine üniversitenin rektörlüğüne atanmıştım. Ben üniversitenin bir akademisyen çalışanıydım. Akademik yöneticisiydim. 30 yıllık akademik kariyerim var. Son anda emekli oldum. Üniversitemizin son 3-4 ayına kadar bizim üniversitede hiçbir menfi olay olmadığı Valilik güvenlik toplantısında mevcuttur” dedi.
BİRÇOK İŞADAMI YARDIMDA BULUNDU
13 aydır tutuklu olarak cezaevinde olduğunu söyleyen Y.B., “Sağlık problemlerim var. Dışarıda birçok arkadaşımız gibi ben de tutuksuz olarak yargılanmak istiyorum. Dosyada da mevcut olduğu gibi Canik Başarı Üniversitesi’ne birçok iş adamı maddi ve manevi yardımda bulundular. Bir Samsunlu olarak birçok iş adamının bağış yaptığı üniversitede benim çalışma yapmamam mümkün değildi” diye konuştu.
CANİK BELEDİYESİ’Nİ İŞARET ETTİ
Canik Başarı Üniversitesi’nin kuruluşuyla ilgili dikkat çekici itiraflarda da bulunan Y.B., “Üniversitenin içinde bulunan arsa için Canik Belediye Başkanlığı tarafından arsa tahsisinde birçok kolaylık sağlandı. Bu üniversite kanuna göre kurulmuş ve Resmi Gazete’de yayınlanmış. Ben akademik kimliğimle çalıştım. Her hangi bir yapıya yakınlığım mümkün değildir. Üniversite yöneticilik yapmamın örgüt yöneticiliği ve üyeliği ile özleştirilmesini çok acı buluyorum. Dosyamda her hangi bir kasıtla suç teşkil eden eylemim yoktur. Manevi unsur gerçekleşmemiştir. Ben 2.5 yıldır yüksek derecede uyku apnesi hastasıyım. Solunum destek cihazı ile uyuyorum. Cihazım bana cezaevinde ulaşılmadı. Bu konuda zorluklar yaşıyorum. Delilleri karartmam söz konusu değildir. Tüm delilere el konulmuştur. Dosya tekamül edilmiştir. Sabit adresim vardır. Polise kendim teslim oldum. Kaçacak şüphem yok. Sağlık durumum da gözetilerek tahliyemi arz ediyorum” dedi.
Mahkeme ifadelerin alınmasının ardından ileri bir tarihe ertelendi. 
Serhat TÜRK

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2017, 09:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER