'FETÖ temizliği için seçime gidilmeli'

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, FETÖ operasyonlarında siyasi temizliğin henüz yapılmadığını ve bu temizlik için gerekirse erken seçime dahi gidilmesi gerektiğini kaydetti

'FETÖ temizliği için seçime gidilmeli'

Darbe girişiminin ardından yapılan FETÖ operasyonlarında siyasi operasyonların eksik kaldığını dile getiren MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, siyasi operasyonların yapılmasının şart olduğunu dile getirdi. FETÖ’nün siyasi ayağının yok edilmediği müddetçe darbe riskinin devam ettiğini ifade eden Usta, MHP olarak hükümete her türlü desteği vermeye hazır olduklarını da belirtti.

SİYASİ BAĞLANTILAR YOK EDİLMELİ

Erken seçimle ilgili Ankara kulislerinde net bir şeyin olmadığını belirten MHP’li Usta, “Yaşadığımız sıkıntıların üzerine bir erken seçim yaşamak çok doğru olmayabilir. Fakat FETÖ ile mücadelede işin siyasi ayağı eksik kaldı. Hükümeti ve devleti yönetenlerin çok dikkat olması lazım. Siyasi ayağın temizlenmediği sürece Türkiye aynı risklerle karşı karşıya demektir. Eğer bu işin uzantısı yurt dışındaysa ve oradakilerin gücünde bir azalma yoksa o uzantıların içerdeki siyasi bağlantılarının yok edilmesi lazım. Bunun üzerine gidilmesi lazım. Siyasi temizliğinde AK Parti’nin vekil sayısında düşüş yaşanacağı endişesi yersizdir. Bu temizlik için gerekiyorsa erken seçim, ya da ara seçim yapılması gerekiyorsa kesinlikle bundan kaçmamalı. Hem FETÖ hem de PKK’ya destek veren siyasi uzantıların yok edilmesi için ne gerekiyorsa yapılmalı. Bunun için MHP olarak gereken her türlü desteği de vermeye hazırız” dedi.

USTA’DAN KREDİ NOTU YORUMU

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, darbe girişiminin ardından 18 Temmuz'da başlatılan izleme sonucu Türkiye'nin kredi notunu durağan olarak belirlemesi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Usta, “Bu tür kuruluşların notu artırdığında güzel karşılarken notu düşürdüğünde kötü demek doğru bir davranış değil. Hükümet burada ikiyüzlü bir tutum içerisine girdi. Moody's’in kredi notunu düşürmesinden ziyade hükümetin verdiği tepki yatırımcıyı daha fazla rahatsız eder. İşi önemsizleştirmeye yönelik ve bundan hiçbir şekilde ders çıkarmadığını gösteren ifadeler, yatırımcıyı korkutabilir. Daha sonra Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in reformlara devam edeceğiz açıklaması bir nebze olsun yüreklere su serpti. Kredi notunun düşürülmesi ile birlikte bir günde kriz yaşanacak beklentisine kapılmamak lazım. Bazı yatırım fonları, yatırım yapılabilir seviyenin altında notu olan ekonomilere yatırım yapamıyorlar. Bunlarda notumuzun düşürülmesi ile bazı yatırım fonların paraları çekilecek. Bunun da kur üzerinde bir etkisinin yaşanması muhtemeldir. Fakat bir anda öldük bittik dememek lazım. Bizim yapacağımız Moody's gibi kredi derecelendirme kuruluşlarını iyi anlayarak çözecek adımların hükümet tarafından atılması lazım. Ülke ekonomisinin çok iyi olduğu söylenemez. Ekonomimizi düzeltmek için üretimi artırmak gerekir. Kredi derecelendirme kuruluşlarının vereceği not için değil kendimiz için çalışmamız lazım. Türkiye’de son iki ayda mevsimsel rakamlara göre işsizlik oranı 1 puan arttı. Bu artış ciddi bir sıkıntının olduğunu gösterir. Onun için üretimi artıracak kararların alınması lazım” şeklinde konuştu.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER