banner3
26 Ekim 2016 Çarşamba 09:41
FETÖ okullarından sadece 3 bin TL çıktı!

Samsun Defterdarlığı, FETÖ ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle Kanun Hükmünde Kararnamelerle kapatılan okullar başta olmak üzere derneklere ait taşınmaz, araç, gereç ve taşıtların miktarı ile parasal değerinin belirlenmesine çalışıyor.

 

DEFTERDARLIKTA HUMMALI ÇALIŞMA

Türkiye genelinde FETÖ'cülere yönelik çalışmalar kapsamında Hazine’ye intikal eden bunlara ait taşınmaz sayısı 2 bin 941'i bulurken, Kanun Hükmünde Kararnamelerle FETÖ bağlantılı birçok kurumun mallarına da el konuldu. FETÖ'nün mali kaynaklarının kesilmesi kapsamında, OHAL kararının ardından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle kapatılan özel okul, dernek ve yurtlarda el konulan ve Hazine'ye devredilen taşınmaz, araç, gereç ve diğer mallarla ilgili tasnifler ve bunların parasal olarak değerlendirilmesi çalışmaları Samsun’da ise Maliye Bakanlığı'na bağlı Samsun Defterdarlığı tarafından hummalı bir şekilde sürdürülüyor.

OKULLARIN KASALARI TAM TAKIR

Titizlikle yürütülen çalışmalar kapsamında ilk olarak kapatılan okullarda el konulan kasalardan çıkan paranın miktarının azlığı, denetmenleri de şaşırttı. Samsun'da kapatılan 15 özel okul, 2 özel yurt ve 12 dernekteki kasalara da el konuldu. Edinilen bilgiye göre bu kasalardan toplamda 3 bin TL para çıktı. Tutanaklarla emanete alınan 3 bin TL, Hazine'ye devredildi. Bu kasalarda kamuoyuna da yansıyan F serili 1 dolarlık banknotlara rastlanmadı ama çok miktarda ‘cent’ ele geçirildi. Bu okulların bankalardaki hesaplarında ne kadar para olduğu ise, Türkiye Bankalar Birliği tarafından sadece Maliye Bakanlığı’na bilgi verildi. Bu hesaplara ise Maliye Bakanlığı tarafından bloke konuldu.

TAŞINMAZLARIN PARASAL DEĞERİ DE BELİRLENECEK

Samsun Defterdarlığı denetmenleri, özel okullarda el konulan gayrimenkuller başta olmak üzere, araç ve gereçlerin tasnifi ve parasal değerinin belirlenmesi çalışmalarına da devam ediyor. Bu okullarda el konulan gayrimenkuller Milli Eğitim Bakanlığı'na kullanılmak üzere devredilirken, maddi değerlerinin belirlenmesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı'na bildirilecek. Aynı işlem yurtlar, dernekler ve Canik Başarı Üniversitesi ile ilgili de gerçekleştirilecek.

ALACAKLILAR SIRAYA GİRDİ

Samsun Defterdarlığı el konulan FETÖ gayrimenkulleri ile ilgili çalışmalarını sürdürürken, özellikle kapatılan okullardan alacaklı durumunda olan vatandaşların talepleri ile de karşı karşıya kaldı. Yaklaşık binin üzerinde vatandaşın alacaklı olduklarını faturaları ve sözleşmeleriyle birlikte belgelendirerek, Maliye'den tahsil edebilmek için kuyruğa girdikleri öğrenildi.

OKUL PARASI İSTEYEN VELİLER ÇOĞUNLUKTA

Bu kapsamda şimdiye kadar Maliye'ye binin üzerinde vatandaş başvuruda bulundu. Başvuruların büyük bir çoğunluğunun 2016-2017 eğitim öğretim yılı öncesinde bu okullara yaptıkları öğrenim bedellerini geri isteyen velilerden oluştuğu öğrenildi. Bunun yanı sıra kapatılan okulların hizmet alımı yaptığı esnaf ve firmaların, işlerini tamamladıkları halde paralarını alamadıkları gerekçesiyle Maliye'den kendilerine ödeme yapılmasını istediği belirtildi.

KİRASINI İSTEYENLER DE VAR

Öte yandan FETÖ ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle el konulan okul, yurt ve derneklerin kiracı olarak bulundukları gayrimenkullerle ilgili de çalışmalar devam ediyor. Kiralarını alamadığı için 15 Temmuz sonrasında mağdur durumda olan mal sahiplerinin de dilekçe vererek Maliye'ye başvurdukları öğrenildi. Maliye yetkilileri tüm dilekçelerin titizlikle incelendiğini, belge ve faturaların doğruluğunun tespit edilmesi halinde önümüzdeki dönemlerde bu ödemelerin de hak sahiplerine yapılacağını belirttiler.

SGK BİLE ALACAĞINI İSTEDİ

Maliye'ye başvuruda bulunan özel kişi ve firmaların yanı sıra kamu kurumlarının da bulunduğu belirtildi. Sosyal Güvenlik Kurumu da bu okul, dernek ve yurtlarda çalışan kişilerin primlerinin ödenmesi için Maliye'ye yazı yazdı ve prim ödemelerinin yapılmasını istedi. Maliye yetkilileri, dilekçeler doğrultusunda denetmenlerce yapılacak incelemelerin ardından hızlı bir şekilde ilgili kişilerle ilgili raporlama yapılacağını, bu kişilerin de FETÖ ile bağlantılı olup olmadıkları belirlendikten sonra ödemelerin yapılacağını belirttiler.

Samsun'da kanun hükmündeki kararnamelerle kapatılan; Karadeniz Sanayici Ve İşadamları Dernekleri Federasyonu'nun da aralarında bulunduğu 12 derneğin yanı sıra, 15 özel okul ile Canik Başarı Üniversitesi'ne el konularak, tüm gayrimenkul ve malvarlıkları Hazine'ye devredilmişti.


Gülsüm ATİK

Anahtar Kelimeler:
SamsunFetö
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.