banner3
02 Ekim 2016 Pazar 10:48
Eylül ayı ihracat rakamları açıklandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), eylül ayı ihracatı ve yılın 9 aylık ihracat rakamlarını açıkladı. Samsun, eylül ayı ihracatında Türkiye genelinde 32'nci sırada yer aldı. Eylül ayında Samsun'un ihracatı 27 milyon 345 bin dolar olarak gerçekleşti. Yılın ilk 9 ayı itibariyle Samsun'un toplam ihracat rakamı ise 265 milyon 873 bin dolar oldu.
İHRACATTA AZALMA YÜZDE 16.71
TİM'in açıkladığı verilere göre Samsun'un ihracatında geçen yılın ilk 9 aylık rakamlarına bakıldığında yüzde 16.71 oranında bir gerileme meydana geldi. Uzmanlar, Samsun'un ihracat partneri olan Rusya, Irak, Suriye ve Mısır'daki olumsuz gelişmeler dikkate alındığında ihracatta, beklenenden çok daha az bir düşüş meydana geldiğini belirtiyorlar. Samsun'un geçen yıl ilk 9 aylık toplam ihracatı 319 milyon 220 bin dolar seviyesindeydi.
SAMSUN İHRACATINI TARIM SIRTLADI
Sektörel bazda değerlendirildiğinde ise Samsun'un ihracatını yılın ilk 9 ayında tarım sektörü ile su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün sırtladığı dikkatlerden kaçmadı. Buna göre hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektöründe geçen yılın ilk 9 ayında 51 milyon 624 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilmesine karşılık, bu yılın ilk 9 ayında ise 47 milyon 538 bin dolarlık ihracat yapıldı. Buna göre geçen yıla göre bu sektörde Samsun'un ilk 9 aylık ihracat kaybı yüzde 7.91 oldu.
SU ÜRÜNLERİ İHRACATI İKİNCİ SIRADA
Samsun ihracatını sırtlayan diğer bir sektör olan su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatı ise, geçen yılın 9 aylık dönemindeki 55 milyon 868 bin dolarlık ihracata karşılık, bu yılın 9 aylık döneminde ise 51 milyon 766 bin dolar olarak gerçekleşti. Bu sektörde ihracatta meydana gelen gerileme ise yüzde 7.34 olarak belirtildi.
ÇELİK İHRACATINDA SERT DÜŞÜŞ
Sektörel bazda en fazla gerilemenin yaşandığı sektörler ise çelik ve fındık oldu. Geçen yılın ilk 9 ayında Samsun'dan 31 milyon dolar seviyesinde ihracat gerçekleştiren çelik sektörü, bu yılın ilk 9 ayında ise 14 milyon 867 bin dolarlık ihracat yapabildi. Bu rakamlarla toplam gerileme ise yüzde 51.96'ya ulaştı.      
FINDIK İHRACATÇISI SIKINTILI
Geçen yıl fındığın az olması ve fiyatların yüksekliği nedeniyle iyi bir ihracat dönemi geçiren fındık sektörü ise bu yılın ilk 9 ayında adeta dibi gördü. Gezen yılın 9 aylık döneminde 31 milyon 526 bin dolarlık ihracat yapan fındık sektörü, bu yılın 9 ayında ise toplamda Samsun'dan 9 milyon 977 bin dolarlık ihracat gerçekleştirebildi. Fındık ihracatında geçen yıla göre kayıp oranı ise yüzde 68.35 olarak açıklandı.
ÇİMENTO VE DEMİR DE GERİLEDİ
Bu sektörlerin yanı sıra Samsun'da çimento ve demir sektöründe de ihracat rakamları bu yılın 9 ayında, yüzde 19 ve yüzde 13 düzeyinde gerileme gösterdi. Elektrik ve elektronik sektörün ise geçen yıl 9 aylık dönemde 25 milyon 878 bin doları bulan ihracat rakamlarına karşılık, bu yılın ilk 9 ayında 13 milyon 752 bin dolara düştü. Bu sektördeki toplama gerileme ise yüzde 46.86 olarak belirlendi.
EN FAZLA İHRACAT AVRUPA’YA
Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) verilerine göre; Samsun'un en fazla ihracat yaptığı ülkeler de belli oldu. Buna göre Samsun yılın ilk 9 ayında en fazla ihracatı Avrupa ülkelerine gerçekleştirdi. Bu kapsamda liste başında Hollanda yer aldı. 2016 yılının ilk dokuz ayında Hollanda'ya 53 milyon 177 bin dolarlık ihracat yapıldı. Geçen yıl ise aynı ülkeye 47 milyon 697 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilmişti. Bu rakamlarla Hollanda'ya Samsun'un ihracatı geçen yıla göre yüzde 11.48 oranında artış gösterdi.
ALMANYA, FRANSA VE BELÇİKA
Samsun'un en fazla ihracat yaptığı diğer Avrupa ülkeleri ise Almanya, Fransa, Belçika ve İngiltere oldu. Almanya'ya bu yılın ilk 9 ayında 23 milyon 434 bin dolar, Fransa'yü 15 milyon 214 bin dolar, Belçika'ya 5 milyon 257 bin dolar, İngiltere'ye ise 3 milyon 151 bin dolar seviyesinde ihracat gerçekleştirildi.
AZERBAYCAN GERİLEDİ, TÜRKMENİSTAN ARTTI
Samsun'dan bu yılın ilk 9 ayında yapılan ihracatta Türk Cumhuriyetlerinden başı çeken ülke ise Azerbaycan oldu. Geçen yıl; 8 milyon 553 bin dolarlık ihracat yapılan Azerbaycan'a bu yılın ilk 9 ayında ise yüzde 37.87 oranındaki düşüşle, 5 milyon 300 bin dolar tutarında ihracat yapılabildi.  Türkmenistan'a ihracat ise büyük bir artış gösterdi. Geçen yıl ilk 9 ayda 3 milyon 874 bin dolarlık ihracatın yapıldığı Türkmenistan'a, bu yıl 9 aylık dönemde 8 milyon 562 bin dolar seviyesinde ihracat gerçekleştirildi.
IRAK PAZARI ADETA BİTTİ
Samsun'un Ortadoğu pazarındaki partnerleri Irak, Suriye'ye yaptığı ihracat payları da bu yılın ilk 9 ayında düşüş göstermeye devam ediyor. Geçen yıl Irak'a 35 milyon 837 bin dolar ihracat yapan Samsun bu yılın 9 aylık döneminde ise yüzde 69.68'lik bir gerilemeyle 10 milyon 864 bin dolarlık ihracat yaptı.
RUSYA’YA İHRACAT TOPARLANIYOR
Samsun'un uçak krizinin ardından gerileme trendine giren Rusya ihracatı ise, ağustos ayından itibaren ilişkilerin normalleşmeye başlaması üzerine toparlanma eğilimine girdi.  Buna rağmen Rusya'ya geçen yıl 9 milyon dolar seviyesinde ihracat yapan Samsun, bu yılın ilk 9 ayında ise 2 milyon dolarlık ihracat seviyesini zor bulabildi.
AMBARGO KALKTI, İRAN PAZARI AÇILDI
İhracatta artış eğilimine giren diğer bir ülke ise İran oldu. İran'a yönelik ambargoların kaldırılmasının ardından Samsun'un geçen yıl 1 milyon 460 bin dolar seviyesindeki ihracatı, bu yılın 9 ayında ise  3 milyon 216 bin dolara yükselerek, yüzde 120 oranında arttı.
ENDONEZYA REKORA GİDİYOR
Samsun'dan yapılan ihracatta en fazla artışın yaşandığı ülke ise Endonezya oldu. Geçen yıl 9 aylık dönemde 965 bin dolar seviyesindeki Endonezya ihracatı, bu yılın 9 ayında ise yüzde 775'lik bir artışla 8 milyon 447 bin dolar seviyesine yükseldi.
Gülsüm ATİK

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.