Evde İlaç Biriktirmeye Son

Samsun 6'ncı Bölge Eczacı Odası tarafından başlatılan proje kapsamında ev ve eczanelerdeki kullanılmayan, bir köşeye atılmış atık ilaçlar toplanıyor

Evde İlaç Biriktirmeye Son

6'ncı Bölge Samsun Eczacı Odası tarafından kentte evlerde bulunan atık ilaçlar ile eczanelerde bulunan son kullanma tarihi geçmiş ilaçların toplanması ve imha edilmesi için proje hazırlandı. 'Atık ilaç çöp değildir' projesi geçen 1 Mayıs'ta başlatıldı. 'İlacım ne eksik, ne fazla' sloganıyla yürütülen projeye Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun İl Sağlık Müdürlüğü, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, ve Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de ortak oldu. Proje kapsamında kentteki atık ilaçların atılabileceği kutular hazırlanıp eczanelere ve aile sağlığı merkezlerine dağıtıldı. 

İlaç toplamanın 31 Mayıs'a kadar devam edeceğini belirten 6'ncı Bölge Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, ülkemizde özellikle kullanılmayan, bozulmuş son kullanma tarihi geçmiş ilaçların atılabileceği bir yer olmadığını belirterek, "Miadı geçmiş veya bozulmuş ilaçlar bizim eczanelerimizde bir problemdir. İlaçların miadı geçtikten sonra biz oda olarak 2 - 3 yılda bir meslektaşlarımızın biriktirdikleri ilaçları toplu halde alıp imhaya gönderiyoruz. Bu sene de buna benzer bir çalışma yapmayı düşünürken kapsamı genişletelim istedik. Ülkemizde evlerde kullanılmayan, bozulmuş, miadı geçmiş ilaçları atabileceğimiz bir yer yok. Bu çalışma ile hem eczane stoklarında bulunan miadı geçmiş ilaçların imhasını gerçekleştireceğiz hem de evlerde kullanılmayan atık ilaçların imhasını sağlayacağız. Bu atık ilaçların evde çöpe, lavaboya, suya dökülerek çevreye zarar vermelerinin de önüne geçmiş olunacak. Bu proje kapsamında bir adet ilaç bile toplasak biz bunu kar olarak sayıyoruz. Atık ilacın çöp olmadığını insanlara anlatmak istiyoruz" dedi. 

Karacan, Türkiye'de 3 ilde atık ilaçların imha edildiği tesisin olduğunu söyledi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER