Ette büyük oyun

Et fiyatları firmaların ‘kar’ oyunuyla yükselişe geçti. Eti toptan alıp piyasaya kısıtlı veren büyük firmalar, Samsun’da rafta kıymayı 40 liraya çıkardı. Kuzu kuşbaşının kilosu 46 lirayı, kuzu pirzola ise 58 lirayı gördü.

Ette büyük oyun

Kırmızı ette fiyat artışının önüne geçmek için yapılan ithalat, büyük firmaların 'kar' hırsına kurban gidiyor. Fiyatlar mart başında yeniden yükselişe geçti.

MARTTA ZAM YAPTILAR

Dev firmalar ithal danayı üreticinin elinden ve Et Süt Kurumu'ndan (ESK) peşin parayla alıp piyasaya yüksek karlarla satınca rafta fiyat artmaya başladı. Yem fiyatlarındaki yüzde 15'lik artış da eklenince zam kaçınılmaz oldu.

KUZU PİRZOLA REKORA GİDİYOR

Dana kıymanın en düşük 40 liradan satıldığı kasaplarda, kuzu kuşbaşının fiyatı ise son günlerde gelen zamla 46 lirayı gördü. Kuzu pirzola ise 58 liraya kadar çıktı.

GEREKÇE: PİYASADA ET BULAMIYORUZ

Samsun'da kasaplar, Ramazan ayının yaklaşıyor olması nedeniyle piyasada kuzu eti bulamadıklarını, dana etinde de pazara giren ithal etin istenen kaliteden uzak olduğunu öne sürüyorlar. Piyasadaki eti dev grupların çektiğini belirten kasaplar, "Biz de et bulamadığımız için rafa kısıtlı ürün çıkarabiliyoruz, kazancımız düşüyor. Ayrıca bulabildiğimiz karkaz eti de 48 liradan aşağı alamıyoruz" diyerek fiyat artışını savunuyorlar.

RAMAZAN ÖNCESİ SPEKÜLASYON

TMMOB'a bağlı Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, piyasada çok ciddi bir oyun oynandığını, en büyük mağduriyeti üretici ve tüketicinin yaşadığını söyledi. Tosun, "Aradaki tüccar ve simsarlar parayı kazanıyor. Özellikle Ramazan öncesi fiyatların daha da artacağını göreceğiz" diye konuştu.

KİLOSU 28 TL OLAN ET RAFTA 41 TL

Karkasın üreticiden kilo çıkış fiyatı: 28 TL

Etin büyükşehirlere nakliyesi sonrası fiyatı: 28.50 TL (ortalama)

Komisyoncu-aracı-tüccar kârı sonrası etin kilo fiyatı: 33-37 TL

Kasap kârı: 3-5 TL

Bir kilo dana kıymanın raf fiyatı: 40 TL

Samsun'da mart ayı itibariyle gelen zamlarla, etin raftaki fiyatları şöyle:

Kuzu pirzola: 58 TL

Kuzu but: 50 TL

Kuzu kol: 50 TL

Dana kıyma: 40 TL

Dana döş: 40 TL

Dana kuşbaşı: 46 TL

Sucuk: 47 TL

Kavurma: 70 TL

Kuzu gerdan: 43 TL

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER