Eti Bakır'da 'Değişim' Zamanı

Samsun'da 2004 yılında yapılan özelleştirmeyle Cengiz Holding'e devredilen Eti Bakır'da, 1970 yılından bu yana kullanılan tesislerin yüzde 80'inin yenilenmesi için, üretime ara verildi.

Eti Bakır'da 'Değişim' Zamanı

Ağustos ayında sona erecek modernizasyon tamamlandığında, Avrupa Birliği standartlarında, tam otomasyona geçmiş bir tesis ortaya çıkacak. Eti Bakır Tesisleri Yatırım Müdürü Yılmaz Şara, “Tesisimizin yüzde 80'ini yeniliyoruz” dedi

1970 yılında kurulan, 2004 yılında da özelleştirilerek Cengiz Holding'e devredilen Samsun'un en eski sanayi kuruluşlarından Eti Bakır izabe tesisleri tamamen yenileniyor. Mart ayından bu yana üretimine ara verilen tesiste, stok sahasından, asit tesisine, asit depolama tanklarından, izabe tesisine kadar birçok bölüm eski teknolojiden kurtarılarak, Avrupa Birliği standartlarında bir üretimin gerçekleştirileceği, modern ve otomasyona dayalı bir tesis haline getiriliyor. Halen bin 500'e yakın personelin haftanın her günü görev yaptığı tesis tamamlandığında, yüzde 80 oranında bir modernizasyon yapılmış olacak. Yenilenen tesisin bir bölümü ağustos ayında, diğer bölümleri ise yılsonunda tamamen hizmete açılacak.

YENİLEMENİN MİMARI ŞARA

Eti Bakır Tesisleri'nde devam eden yenilenmenin mimarı olan Cengiz Enerji Yatırım Müdürü Yılmaz Şara, 1970 yılında kurulan Eti Bakır'ın, 2004 yılında gerçekleştirilen özelleştirme ile Cengiz Holding'e geçtiğini ve Türkiye'nin madenden bakır üreten tek izabe tesisi olduğuna işaret etti. Yaklaşık 1.5 yıldır tesiste yapılacak modernizasyonla ilgili ön çalışmaların yapıldığını ve 15 Mart'tan itibaren de üretime ara verilerek modernleştirme çalışmalarının başlatıldığını kaydeden Şara, "İlk kurulduğunda 40 bin ton bakır üretmesi için dizayn edilmiş. Fakat biz, kapasiteyi yükseltmek için bazı yatırımlar yaptık. Bu yatırımların değeri yaklaşık 500 milyon TL'yi bulunuyor. Bu yatırımların bir bölümünü ağustos ayında, tamamını da yılsonunda devreye sokacağız" dedi.

ÜRETİM 100 BİN TONA ÇIKIYOR

Türkiye'nin yıllık bakır üretiminin 500 bin ton olduğunu ve Eti Bakır'ın tamamen iç piyasaya yönelik olarak gerçekleştirdiği üretimle bu ihtiyacın 40 bin tonunu karşıladığını ifade eden Yılmaz Şara, "Tesisteki yenileme çalışmalarımız tamamlandığında üretim 100 bin tona çıkacak. Bu da milli ekonomiye büyük bir katkı sağlayacak. Cengiz Enerji sürekli yatırım yapan bir firma. Ben 17 yıldır bu firma bünyesinde çalışıyorum ve sürekli kendimizi yeniliyoruz. Ekonomiye katkı sağlayacak her türlü adımı atıyoruz. Bizim şu anda bir alternatifimiz yok, kendimizle yarışıyoruz. Her şeyi ucuza ve kaliteli üretmek zorundasınız. Tesiste bin 100 kişi imalatta, 400 kişi de kendi personelimiz olmak üzere toplam bin 500 kişi çalışıyor. Yenileme çalışmaları ile istihdam 100 kişi kadar daha artacak. Cengiz Holding olarak hep büyüyen, modern, çevreye duyarlı, ekonomiye katma değer getiren yatırımların peşinde koşuyoruz" şeklinde konuştu" diye konuştu.

ESKİ TEKNOLOJİYİ TERK EDİYORUZ

Tesisin birçok bölümünün geçen zaman içerisinde eskidiğini belirten Şara, eskimiş bölümlerin rehabilitasyonu çerçevesinde, depolama bölümünden fırına, oksijen tesisinden filtre sistemine kadar birçok bölümün eski teknolojiden kurtarılacağını vurguladı. Asit üretim tesislerinin ise tamamen yenileneceğini aktaran Yılmaz Şara, "Böylelikle 225 bin ton olan üretimimizi 600 bin ton kapasiteye çıkartıyoruz. 10 bin ton/s kapasiteli oksijen tesisi yaptık. Gübre tesisimizi de yenileyerek, yaklaşık 270 bin ton amonyum sülfat üretebileceğiz. Burada kullanılmak üzere amonyak tankı yapıyoruz. Bunun haricinde elektroliz tesisimizde yapılan çalışmayla, yıllık 72 bin ton olan kapasite yaklaşık 90 bin tona çıkacak. Tesislerimizin yaklaşık olarak yüzde 80'inini yeniliyoruz. Yenileme çalışmaları üretimi artırırken, çevreye de daha duyarlı bir tesis haline gelecek" diye konuştu.

CENGİZ ENERJİ ÇEVRECİ BİR HOLDİNG

Son zamanlarda Tekkeköy'de yaşanan kirlilikle ilgili sürekli kendilerinin hedef alındığını dile getiren Şara, "Tekkeköy'de bizim dışımızda çok sayıda fabrika olduğu nedense gözardı ediliyor. Cengiz Holding kesinlikle çevreci bir kuruluş. Bunun için de fabrika bacalarında bilgisayarlı ölçüm sistemleri kurduk. Kirletici bir unsur olduğunu düşünmüyoruz. Bunu da ölçümlerle kanıtlıyoruz. Ama tabi ki Tekkeköy bölgesi, bütün sanayinin olduğu bölge. Burada sanayiden kaynaklanan kirlilikler olabilir. Fakat bunun sebebi biz değiliz. Bu tesis, burada 1970'ten beri var. Hep aynı şekilde çalışıyor. Biz de çok sayıda modernizasyonla iyileştirmeler yaptık. Ağustos ayından itibaren de kirliliğin emilimi konusunda daha da iyi hale gelecek. Biz yeni yatırımlarda şuna dikkat ediyoruz. Devletin belirlediği bir üst limit var. Avrupa'da bu limit daha düşük. Biz yeni yatırımlarda Avrupa limitlerinin de altına iniyoruz. Çünkü ileriki dönemlerde Avrupa Birliği standartları buraya da gelecek. Biz önceden bunu yapıyoruz" dedi.

 

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER