ETCEP'in 7. Durağı Samsun!

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülmekte olan, Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi Projesi (ETCEP), pilot illerden Samsun’da yerel toplumsal seferberlik kampanyasını tamamladı.

ETCEP'in 7. Durağı Samsun!

Eğitim camiasının, toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki duyarlılığını artırmayı hedefleyen ETCEP kapsamında, Samsun’daki 4 pilot okulda öğrenim gören bine yakın öğrenci, çeşitli etkinliklere katıldı. Projeyi sahiplenen öğrenciler, ETCEP için yaptıkları koro çalışmasının yanısıra tiyatro gösterileri gerçekleştirdi. Öğrencilerin ailelerine yönelik de seminer çalışması gerçekleştirildi.

Eğitim sisteminin tüm bileşenlerine toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısını yerleştirmeyi amaçlayan ETCEP, 6 ilde 8 bin öğrenciye ulaştığı yerel toplumsal seferberlik kampanyasının Samsun ayağını, 9-13 Mayıs 2016 tarihleri arasında Samsun’daki 4 pilot okulda gerçekleştirdiği etkinliklerle tamamladı. Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında, Trabzon’da başlayan kampanya etkinliklerine Samsun’daki bine yakın öğrenci ile 40 civarı gönüllü öğretmen katıldı.

ETCEP ŞARKISI BESTELENDİ

Okullarda gerçekleştirilen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kampanyası'na Samsun’daki Özel Bahçeşehir İlkokulu, 23 Nisan Ortaokulu, Gülsüm Sami Kefeli Ortaokulu ve Samsun İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesi’nden bine yakın öğrenci, 40'a yakın gönüllü öğretmen katıldı. Öğrenciler, “Mesleğin cinsiyeti olur mu”, “Yılan-Merdiven”, “Fikir Otobtüsleri”, “Toplum Öncüleri” ve “Örümcek Ağı” gibi projenin ana teması ile ilgili düşünmeye sevk eden genel etkinliklerin haricinde, öğretmenlerinin de teşvikiyle drama çalışmaları, skeçler ve atölye çalışmalarıyla, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda algılarını geliştirmeye yönelik etkinlikler de gerçekleştirdi. Öğrenciler, rol modellere ilişkin sınıf içi yaptıkları etkinliklerin haricinde, her sınıfta öğrenci çalışmalarına yer verilen ETCEP panoları da oluşturdu. 23 Nisan Ortaokulu'nda müzik öğretmeninin sözlerini yazıp, bestelediği ETCEP şarkısını koro halinde söyleyen öğrenciler, projeye renk kattı. Etkinliklerin gerçekleştirildiği okullarda öğrenim gören öğrencilerin anne ve babalarına yönelik de proje kapsamında seminer verildi.

FİNLANDİYA VE İSVEÇ'LE ETCEP EL KİTABI PAYLAŞILDI

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ETCEP'te, toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesi ve toplumsal cinsiyete duyarlı okullarla ilgili politika, mevzuat ve uygulamaları yerinde gözlemlemek ve Avrupa'daki uygulama örneklerini incelemek amacıyla, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Politika Analiz Çalışma Grubu'nun katılımıyla 11-15 Nisan 2016 tarihlerinde Finlandiya ve İsveç'e çalışma ziyaretleri gerçekleştirildi. Bu ziyaretlerde, toplumsal cinsiyet eşitliğini zorunlu kılan çerçeve politikalar, bu politikaları destekleyen politika mevzuatını hayata geçirmekle sorumlu uygulayıcı birimler ziyaret edildi. Ayrıca, kamu kurumları, meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve çeşitli kademelerde okullar ziyaret edilerek, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Ayrıca, ETCEP kapsamında yapılan çalışmalar ve geliştirilen Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Okul Standartları El Kitabı'nın İngilizce versiyonu da ziyaret edilen kurumlarla paylaşıldı.

ETCEP'İ HERKES DUYSUN DİYE

İletişim faaliyetleri kapsamında, projenin topluma yayılması için, proje kısa filmi hazırlandı. Sosyal medya kampanyası tasarlanarak, aktif bir biçimde kullanılmaya başlandı. Projeyle ilgili web sitesi oluşturularak, sadece öğretmen ve öğrencilerin değil, toplumun geneline ulaşmak amacıyla çalışmalar gerçekleştirildi. “Yeniden Yazmaya Var Mısın?” sloganıyla hazırlanan kamu spotu, sadece sosyal medya hesapları üzerinden değil, televizyonlarda da izleyicilerle paylaşıldı.

9 BİN ÖĞRENCİ ETKİNLİKLERE KATILDI

Kız ve erkek çocuklarına her türlü kalıp yargıdan uzak biçimde, gerçek anlamda eşit haklar tanınması ve eşit muamelenin güvence altına alınması anlamına gelen, 10 pilot ilde ve 40 proje okulunda uygulanan ETCEP’in, Trabzon, İzmir, Şanlıurfa, Sivas, Erzurum ve Batman’da tamamlanan yerel toplumsal seferberlik kampanyalarına bugüne kadar 8 bine yakın öğrenci katıldı. Sadece öğrencilerin değil, başta öğretmenler olmak üzere eğitim sisteminin tüm bileşenlerinin ve öğrencilerin ailelerinin de dahil edildiği proje ile Samsun'la birlikte 9 bine yakın öğrenci, etkinliklere katılmış oldu.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER